Filmové tipy 6. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekFotograf
Karel Roden v hlavní roli hořké komedie inspirované tvůrčí živelností a vztahovými karamboly světoznámého českého fotografa a nevyléčitelného milovníka žen Jana Saudka. Koprodukční film ČT uvádíme k výročí 65. narozenin Ireny Pavláskové (2015). Dále hrají: M. Málková, V. Cibulková, Z. Vejvodová, V. Neužil, J. Sedláčková, M. Procházková, P. Děrgel, I. Orozovič, V. Konečná, J. Boková a další. Scénář I. Pavlásková a J. Saudek. Kamera D. Ployhar. Režie I. Pavlásková. V nevšedním příběhu inspirovaném osudovými křižovatkami uměleckého fotografa Jana Saudka (K. Roden) vstupujeme do nejintimnější tvůrčí sféry člověka, který je obdařen výjimečným talentem, živelností a vášní. Všechny tyto vlastnosti mu přinesly slávu i odmítání, lásku i zradu, zástupy obdivovatelů i osamocení. Středem i slabostí Janova života vždy byly ženy. Ať ty, které pitoreskně pózovaly před objektivem jeho fotoaparátu, či ty, jež ho obklopovaly v soukromí. Dcery, manželky, milenky, sexuální přítelkyně, intelektuální obdivovatelky. Jedny nezištně milující a oddané, jiné podváděné a zhrzené, další sdílející s rozkoší jeho bouřlivý život. Byly mezi nimi však i takové, které s proslulým umělcem toužily spojit svou budoucnost, posedlé touhou zkrotit jeho svobodomyslnost, sdílet s ním jeho majetek, talent i geny. Exempláře všech těchto ženských typů se střetávají ve snímku režisérky Ireny Pavláskové, která již svými předchozími počiny prokázala mimořádný talent v zobrazování nebezpečného světa nevyzpytatelných žen a podléhajících mužů. Jeho nástrahám podrobuje i bezelstnou posedlost věčného exhibicionisty Jana, nespoutaně ztvárněného Karlem Rodenem, nicméně činí tak s nadhledem pikantní hořké komedie, z níž občas zamrazí v zádech.
Vysílání: 05.2., 22.05 hod., ČT1
Pedro Almodóvar, drzoun z La Mancha
Pedro. Punker, provokatér, pábitel, patriot. Portrét jednoho z nejslavnějších Španělů. Francouzský dokument. Napsat stručnou informaci o Pedru Almodóvarovi je zhola nemožné, stejně jako pokusit se popsat slovy jeho osobu. Francouzský dokument, který vám nabízí ČT art, ale na ploše necelé hodiny dokáže načrtnout neuvěřitelně pestrou, složitou, a přece průzračnou cestu od maminčina chlapce ze španělského venkova přes rebela a výraznou osobnost madridské kontrakultury a světově ceněného tvůrce až po živoucí svědomí národa. Někteří kritici říkají, že Almodóvarovy snímky jsou čím dál temnější. On sám ale po ztrátě milované matky na přelomu tisíciletí, a zvláště pak po překročení sedmdesátky nechce a nemůže být tím okouzlujícím punkovým zpěvákem v síťovaných punčochách. Vydejme se spolu s tvůrci dokumentu po stopách tohoto výjimečného umělce od jeho prvních filmových krůčků až po současnost.
Vysílání: 06.2., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 09.2., ČT art., 11.2., ČT art
Až přijde kocour
Jan Werich, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 120 let, v magické pohádce o tom, co bylo i nebylo, ale zejména o tom, co by mělo být. Český film (1963). Dále hrají: V. Brodský, V. Menšík, J. Sovák, E. Vášáryová, J. Bohdalová a další. Scénář J. Brdečka a V. Jasný. Kamera J. Kučera. Režie V. Jasný. Dnes již legendární český film Až přijde kocour režiséra Vojtěcha Jasného z roku 1963, v němž hlavní dvojroli nenapodobitelným způsobem ztvárnil Jan Werich, je moderní pohádkou pro dospělé. Její děj se odehrává v malém městečku, které jako by samo bylo z pohádkové říše. Přijíždí sem kouzelník s krásnou dívkou Dianou a kouzelným kocourem. Kocour má na očích brýle, a když mu je někdo sejme, lidé se pod jeho pohledem zbarví podle svých charakterů a skutků. Lháři a farizejové zfialovějí, zloději zešedivějí, nevěrnice a nevěrníci zežloutnou – a zamilovaní zčervenají jako vlčí mák. Je jasné, že kocoura mají rádi jen ti poslední. A samozřejmě – děti... Jan Werich měl v šedesátých letech žalostně málo hereckých příležitostí. O to s větší chutí si v „Kocourovi" zahrál role kouzelníka i vypravěče. Společně s Vojtěchem Jasným se podílel i na dialozích. Film byl oceněn mimo jiné Zvláštní cenou poroty na MFF v Cannes. Vojtěch Jasný dostal také v roce 1963 TRILOBIT za režii, Jaroslav Kučera za kameru a Svatopluk Havelka za hudbu.
Vysílání: 08.2., 20.15 hod., ČT art
Hvězdy stříbrného plátna: Shirley MacLaineová
Byt, Sladká Irma, Byl jsem při tom, Cena za něžnost, Pohlednice z Hollywoodu. V každém z těchto snímků byla nezapomenutelná. Britský dokumentární cyklus. Ačkoli nějaký čas žila ve stínu svého slavnějšího bratra Warrena Beattyho, dnes je tato temperamentní devadesátnice zpět na zaslouženém piedestalu. Debutovala v roce 1955 rolí v komedii Alfreda Hitchcocka Potíže s Harrym, na svého prvního Oscara byla nominována hned o čtyři roky později za výkon v hlavní roli dramatu Někteří přišli ve spěchu, roku 1961 pak přišla další nominace za film Byt a o další tři roky později za Sladkou Irmu. Sošky se dočkala až v padesáti letech za fenomenální výkon v dramatu Cena za něžnost. Na plátně jsme ji viděli nejen hrát, ale také výborně zpívat a tančit. Její příští film má přijít do kin přesně sedmdesát let od jejího debutu. Milovníci seriálů si ji mohou pamatovat ze slavného Panství Downton.
Vysílání: 08.2., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 10.2., ČT art., 12.2., ČT art
Pohrdání
Brigitte Bardotová a Michel Piccoli v hlavních rolích volné adaptace slavného románu Alberta Moravii. Francouzsko-italský film (1963). Dále hrají: J. Palance, F. Lang, G. Mollová, J.-L. Godard a další. Scénář a režie Jean-Luc Godard (V původním znění s titulky). Zcela mimořádně sáhl Godard po cizí látce a natočil adaptaci stejnojmenného románu italského spisovatele Alberta Moravii. Děj je poměrně jednoduchý: francouzský spisovatel a scénárista Paul Javal pracuje na zakázce pro velké italské studio. Uprostřed práce začne pochybovat, zda se nezaprodal, nezpronevěřil svým uměleckým ambicím a ideálům, které s ním do jisté míry sdílí i jeho žena. Ta začne svým manželem postupně pohrdat. Každá z postav, ať je to spisovatel (Michel Piccoli), režisér (ztvárněný legendou němého filmu Fritzem Langem), producent (americký herec Jack Palance), či symbol krásy a zároveň zbožňovaná ikona (Brigitte Bardotová) reprezentují filmový svět a filmové umění z mnoha hledisek, úhlů pohledů jako zamyšlení nejen nad filmovým průmyslem jako takovým, ale také nad postavením scenáristy a režiséra, jejich vnitřního světa, emocí a příběhů, které vytvářejí a do jisté míry i žijí. Godard se navrací k archetypům umění – antice, v zemi, kde vznikla, k Vergiliovi a Homérovi, tuto „filmovou antiku“ zde reprezentuje Fritz Lang, jenž hraje sám sebe. Režisér, stejně jako spisovatel, musí vzdorovat síle peněz, což mnohdy znamená nahlédnout do nitra sebe sama.
Vysílání: 08.2., 22.40 hod., ČT art
TIP!
Časopis 12 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Příběhy filmových legend – Martin a Keaton

Dean Martin, král frajerů
Portrét slavného zpěváka, herce a televizního baviče. Americký dokument. Cesta ch ...celý článek
Dokument Jasmína vrací úder

Jasmína vrací úder
Jak se má žena zachovat a co má říci, když ji někde někdo obtěžuje? Jak vůbec poznat, že ...celý článek
Filmové tipy 13. týden

Jesse Owens
Dvaadvacetiletý Jesse Owens na olympijských hrách v Berlíně v roce 1936 získal čtyři zlaté meda ...celý článek
Velikáni filmu... Jack Nicholson

Jako nepoddajný plevel
Jack Nicholson, Meryl Streepová a Tom Waits jako věčně opilí bezdomovci, vrávorající ...celý článek
Filmové tipy 12. týden

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne ...celý článek
Výtvarné tipy 13. týden

Svědkové času II: Památky Angkoru (1/2)
Výprava po hinduistických pamětihodnostech starých Khmérů ve středn ...celý článek
Matt Dillon jako závislák a dealer

Flákač
Drogový démon se svou bandou shání další dávku přímo u zdroje, vykrádají totiž okolní lékárny. Matt ...celý článek
Rumunský film Neznámý

Neznámý
Cesta plná touhy a dluhů až na samé dno. Rumunský film natočený v česko-lotyšské koprodukci (2020). ...celý článek
Reportáž psaná na benzínce

Reportáž psaná na benzínce
Reportérka týdeníku Respekt Ivana Svobodová se snaží popsat a pochopit českou de ...celý článek
Literární tipy 12. týden

Na plovárně s Petrem Vášou
Rozhovor Marka Ebena s literátem, skladatelem, výtvarníkem, zpěvákem a pedagogem ...celý článek
Výtvarné tipy 12. týden

Úchvatný palác ve Fontainebleau
Obrovský zámek v hloubi bujného lesa zažil všechny francouzské krále. Byl s ...celý článek
Časopis 12 - sekce
DIVADLO
Gulliverovy cesty působí moderně, silně a sugestivně

Městská divadla pražská uvedla na scéně Divadla ABC adaptaci Gulliverových cest. Autor scénáře Petr Boháč vych celý článek
HUDBA
Zemřel král dechovek Josef Zíma

Ve věku 92 let zemřel Josef Zíma (* 11. května 1932 - † 6. března 2025) český herec, zpěvák a moderátor. celý článek
OPERA/ TANEC
Opera Fidelio z Met míří na plátna kin

Po únorové přestávce se opět na plátna kin vrací přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku, tentokrát nov celý článek