zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 23. týden

Definice lásky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Modelář
Film Petra Zelenky a jeho přátel o tom, že něco je ve vzduchu. Hrají: K. Hádek, J. Mádl, V. Khek Kubařová, Z. Fialová, E. Maximová, R. Stanke, M. Hanuš a další. Kamera A. Šurkala. Scénář a režie P. Zelenka. Dobrodružný příběh dvou kamarádů, kteří společně provozují půjčovnu dronů. Slibně prosperující firma má před sebou skvělou budoucnost, nebýt toho, že jeden z nich se rozhodne využít dron ke zcela jiným účelům... Plech a jeho společník provozují malou firmu: létají s dronem. Při jedné akci se kolega zraní a Plech za něho urychleně hledá náhradu. Vzpomene si, že jeho spolužák z gymnázia Pavel kdysi skvěle navigoval letecké modely, a osloví ho. Pavel namítá, že dlouho nelétal, studoval chemii, několik let pracoval v Izraeli pro farmaceutickou společnost. Dron ho nesmírně zaujme. Zkusí to, ta malá létající hračka ho nadchne a z jednorázové výpomoci se stane spolupráce. Bývalí spolužáci ze střední školy se tak po letech dají dohromady, aby provozovali nejlepší dronovou firmu v zemi… Petr Zelenka o filmu říká: „Tento příběh je psychologický thriller. Sledujeme velice zajímavou profesi: firmu na pronajímání dronů pro natáčení dokumentárních záběrů ze vzduchu. Toho bohatě využijeme i ve filmu samotném, bude zde nejen mnoho záběrů z dronů, ale i „na drony“. Nejen proto půjde o velice akční film.“ Hlavní hrdinové filmu Plech a Pavel jsou charakterovými protipóly. Chemie mezi těmito dvěma představiteli je zásadní hybný moment příběhu. Plech je ve volném čase rapper, ale jinak velice cílevědomý obchodník, produkt cynické doby. Sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Pavel je technicky zdatný snílek, podivín, extrémní romantik, který má velice originální představy o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa.
Vysílání: 04.6., 20.10 hod., ČT1

Definice lásky
Jak asi může dopadnout muž středních let, který se zamiluje do dívky z plakátu? Romantický film podle scénáře M. Viewegha vypráví o tom, jak rozdílné jsou představy sobě blízkých lidí o podobě pravé lásky. Hrají: B. Poláková, J. Kolařík, P. Vitázková, I. Chmela, N. Lichý, A. Vargová, K. Fialová, J. Skopeček a další. Kamera P. Kelíšek. Režie J. Sebechlebský. „Nezáleží na tom, jestli jste lepič plakátů v montérkách nebo úspěšný manažer ve značkovém obleku. Citové problémy mohou bolet a trápit úplně stejně," říká režisér televizního filmu J. Sebechlebský, který vznikl podle scénáře jednoho z nejčtenějších českých spisovatelů – Michala Viewegha. Budeme sledovat osudy několika partnerských dvojic. Byť pocházejí z různých sociálních skupin a vlastně se mohou potkat jen v tom nejveřejnějším prostoru, jakým je např. sportovní stadion, nákupní centrum či rekreační oblast, mají jedno společné – „neskromnou ambici" nalézt skutečnou a opravdovou lásku. Máme tu otce rodiny (N. Lichý), který se marně snaží každodenní životní stereotyp i počínající krizi středního věku zažehnat až pubertálním zahořením k neznámé krásce. Je tu i mladá dívka (B. Poláková), která odmítá puritánsky svázanou morálku svých nejbližších a snaží se žít po svém. Přitom zoufale hledá životního partnera. Hrdinou příběhu je i někdejší sportovní hvězda (J. Kolařík) prožívající trpký konec kariéry. Provází ji nejen rozpad osobních vztahů, ale v podstatě všeho, pro co stojí žít. A pak je tu i bezdětný, slušně zajištěný manželský pár (P. Vitázková a I. Chmela). Ona i on se až dojemně snaží zakrývat své mimomanželské milostné aktivity, aniž si uvědomují, že už jsou vlastně veřejným tajemstvím...
Vysílání: 09.6., 21.55 hod., ČT1

Zulu
Epický příběh o odvaze, cti a hrdosti. Michael Caine v britském válečném dramatu z koloniální Jižní Afriky (1963). Dále hrají: S. Baker, N. Green, J. Booth, J. Hawkins, U. Jacobssonová a další. Režie Cy Endfield. Čtyřtisícové vojsko válečníků kmene Zulu již pobilo britskou expediční jednotku, čítající 1500 mužů a nyní míří k mnohem menšímu cíli, misijní stanici, hájené 150 muži pod velením poručíka Johna Charda a poručíka Gonvillea Bromheada. Film režiséra Cy Endfielda je strhující rekonstrukcí střetu u Rorke’s Drift, k němuž došlo v lednu 1879 v jihoafrickém Natalu v rámci krátké, ale krvavé britsko-zulské války. Střet, který se díky odvaze a hrdinství tváří v tvář nepříteli zapsal do dějin britských ozbrojených sil. Hlavní role ztvárnili Stanley Baker a tehdy začínající Michael Caine. Hudbu napsal známý filmový skladatel John Barry.
Vysílání: 03.6., 20.00 hod., ČT2

Můj táta Josef Zeman
Stavební inženýr, který stál např. za vznikem mnoha významných staveb jako např. Žďákovského mostu, více než stovky zimních stadionů, Nové scény ND nebo amfiteátru pro mši papeže při jeho návštěvě v Praze. Výraznou osobnost českého stavitelství zachytil v dokumentárním portrétu režisér P. Křemen. Příběh konstruktéra Josefa Zemana, který postavil Žďákovský most, stovky stadionů, hal a mostů. Jeho konstrukce tvoří základy mnoha významných budov – třeba budovy Federálního shromáždění, Kotvy, Nové scény ND. Byl neznámým jménem pro veřejnost, ale velkou osobností v branži. Trochu génius oceli, který ji cítil, a stavěl "na hranu". Vše fungovalo do doby, než mu jeden stadion spadl, zemřelo několik lidí a on zbytek života strávil očišťováním svého jména. Pevnost jeho staveb byla zpochybněna, aby se na sklonku jeho života ukázalo, že na vině byl špatný svár jednoho dělníka.
Vysílání: 05.6., 22.45 hod., ČT2

Porota
Ve hře je spravedlnost a velké peníze. John Cusack, Gene Hackman a Dustin Hoffman v americkém thrilleru podle románu Johna Grishama (2003). Dále hrají: R. Weiszová, B. Davison, B. McGill, J. Piven a další. Režie Gary Fleder. Napínavý thriller ze soudního prostředí, který byl natočen podle bestselleru Johna Grishama, se zabývá myšlenkou manipulace a ovládání poroty v americkém soudním systému. Vdova z New Orleansu si najme právníka, chytrého a čestného Wendella Rohra (Dustin Hoffman), aby zažaloval zbrojařskou firmu, jíž dává vinu za smrt svého manžela. Terčem obžaloby je morálka tvrdého byznysu. Kdokoliv si může bez potíží pořídit zbraň a použít ji. Soudní proces přivádí na scénu, která se stává skutečným bitevním polem, několik klíčových osob. Je to právník Wendell Rohr, konzultant zbrojařské firmy Rankin Fitch a porotce Nick Easter se svou přítelkyní Marlee. Všichni tito lidé mají jediný plán: získat porotu a zmanipulovat ji pro své cíle. Každý má jiný způsob, každý má jiný cíl. Ve hře je spravedlnost a velké peníze... Režiser Gary Fleder zvolil pro svůj film skutečně hvězdné obsazení. Na soudní scéně se utkají Dustin Hoffman, Gene Hackman, John Cusack a Rachel Weiszová.
Vysílání: 09.6., 21.45 hod., ČT2

Doma je tady
Nikdy se neviděli, přesto se jejich osamělé duše potkaly v jednom domě. Rakousko-český film Terezy Kotyk s hudbou Markéty Irglové (2016). Hrají: A. Aströmová, S. Erceg, P. Bučková, J. Gabl, D. Novák Pešková, T. Steixner a další (V českém a německém znění s titulky). Hannah (A. Aströmová) je mladá rakouská dívka, co se právě přestěhovala ke své české matce a malému bratrovi do Innsbrucku. Svého sourozence doprovází i vyzvedává ze školy a čekání na něj si krátí vkrádáním se do moderní vily finančního experta Maxe (S. Erceg). Čím více v domě pobývá, tím hlouběji se ponořuje do jeho uzavřeného vnitřního vesmíru. Max si všimne, že zatímco je v práci, pohybuje se v jeho domě někdo cizí. Usoudí však, že jeho host jen jako duch přichází a odchází. Hannah mu začne také nechávat vzkazy, ať už písemné nebo mu různě přesouvá nábytkem. Tato opatrná komunikace dá vzniknout zvláštnímu poutu mezi lidmi, kteří se nikdy neviděli...
Vysílání: 03.6., 23.20 hod., ČT art

Odvrácená strana Hollywoodu (3/4)
Chamtivost. Jeden z nejslavnějších němých filmů, který režisérovi von Stroheimovi zničilo studio brutálním zkrácením. Francouzský dokumentární cyklus. Psal se rok 1923 a americký režisér rakouského původu Erich Stroheim (jenž si později do svého jména vetkl přídomek "von", pročež mu mnoho neznalých Američanů říkalo domácky "Vone") dokončoval své životní dílo: epický velkofilm trvající čtyři a půl hodiny (Stroheim ovšem plánoval dvojnásobnou stopáž, tedy devět hodin), nazvaný Chamtivost. V hlavní roli zlato, tři muži a obrovské vedro v Údolí smrti. Snímek produkoval nesmírně ambiciózní Irving Thalberg, jemuž v té době bylo pouhých čtyřiadvacet let. Také on se veledílem hodlal proslavit, ale s režisérem se neshodl na stopáži. Došlo k brutálnímu zkrácení Stroheimovy verze na necelých 140 minut, což zapříčinilo prakticky konec jeho režijní kariéry. V následujících desetiletích se proslavil zejména jako herec (např. ve filmech Velká iluze či Sunset Boulevard). Snímek se koncem minulého tisíciletí podařilo alespoň částečně zrekonstruovat, a to na stopáž 239 minut. Řada záběrů totiž byla už nenávratně ztracena. Ani jeden z aktérů dávného sporu se vzkříšení nedožil: Irving Thalberg zemřel v roce 1936 ve věku 37 let, Stroheim pak v roce 1957 v jedenasedmdesáti.
Vysílání: 05.6., 22.55 hod., ČT art
Opakování: 07.6., ČT art., 10.6., ČT art

Moderní historie britské kinematografie: Sedmdesátá léta (2/4)
Mušketýři, Robin Hood i Derek Jarman... A Monty Python! Druhá část britského dokumentárního cyklu. Kdo by si nepamatoval na Tři mušketýry s Michaelem Yorkem v roli D´Artagnana? Šlo sice o koprodukční velkofilm odehrávající se ve Francii a v hlavních ženských rolích se objevily výhradně Američanky (Raquel Welchová, Faye Dunawayová a Geraldine Chaplinová), ale nehynoucí slávu přinesl právě Británii. A nejen slávu, ale také peníze. Populární a hvězdně obsazený byl i snímek Robin a Mariana, v němž stárnoucí hrdiny nesmrtelného příběhu ztvárnili Sean Connery a Audrey Hepburnová. Vedle velkofilmů s hvězdnými obsazením ale v Británii vznikaly tiše a nenápadně například rané filmy výtvarníka a punkového umělce Dereka Jarmana a v neposlední řadě i klenoty filmové tvorby dnes legendární skupiny Monty Python, a to Život Briana a Monty Python a Svatý Grál.
Vysílání: 06.6., 23.15 hod., ČT art
Opakování: 08.6., ČT art

Filmařské legendy: Nora Ephronová
Když Harry potkal Sally, ještě to nebyla Láska přes internet. Portrét americké scenáristky a režisérky romantických komedií. Britský dokumentární cyklus. I když Nora Ephronová zemřela ve věku jedenasedmdesáti let, člověk měl pocit, že její kariéra teprve stoupala k vrcholu. Ve čtyřiceti se stala špičkovou scenáristkou, v jejích příbězích Silkwoodová a Když Harry potkal Sally zářily Meryl Streepová a Meg Ryanová. Ve scénáři k filmu Hořkost režiséra Mika Nicholse, kde kromě Streepové exceloval Jack Nicholson, zúročila své zážitky z manželství se slavným protagonistou aféry Watergate Carlem Bernsteinem. Na režijní debut nazvaný To je můj život si počkala do svých padesáti. A i když nakonec snímků natočila jen osm, asi by se mezi filmovými fandy těžko našel někdo, kdo by nedokázal vyjmenovat alespoň polovinu z nich.
Vysílání: 08.6., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 11.6., ČT art., 13.6., ČT art

27.5.2024 11:05:22 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článekČasopis 25 - sekce