zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pucciniho Vlaštovka zabarvená do stylu art deco

Vlaštovka

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Pozdní dílo italského skladatele Giacoma Pucciniho Vlaštovka se na prkna Metropolitní opery v New Yorku vrací po více než dekádě a 20. dubna míří v přímém přenosu také na plátna kin v rámci oceňované série MET: Live in HD. Hořkosladký milostný příběh sofistikované kurtizány a jejího partnera, který své milé chce nabídnout víc než prázdný život v přepychu, posunul režisér Nicolas Joël do dvacátých let dvacátého století do snového světa Paříže v duchu stylu art deco. Do kin distribuuje společnost Aerofilms. Ke zhlédnutí bude v síti Cinestar, kině Světozor, Bio Central a také v kinech v Hodoníně, Chomutově, Kutné Hoře, Vrchlabí a dalších. Další možnost je zhlédnout záznam 28. dubna v kině Aero.

Jakkoliv se proti tomuto označení skladatel vždy bránil, Vlaštovka (premiéra v čase vrcholící 1. světové války v roce 1917) bývá označována za jedinou Pucciniho operetu. Pravdou nicméně je, že vznikla na objednávku ředitele předního operetního domu ve Vídni, sám Puccini na díle pracoval s intencí komické opery v duchu Straussova Růžového kavalíra. Dílo nakonec bylo dokončeno, Puccini ale nebyl s první verzí spokojen a Vlaštovku dvakrát přepracoval (1920, 1921). Uvedení poslední verze se ale nedožil a základem pro její premiéru – mimochodem až v roce 1994 – se stal klavírní výtah, který posloužil coby základ pro rekonstrukci. Původní notový záznam byl totiž zničen během bombardování Milána za 2. světové války.
Do Metropolitní opery se Vlaštovka vrací v inscenaci Nicolase Joëla, jenž děj o něco posunul do dvacátých let dvacátého století a zasadil jej do snového světa Paříže v duchu tehdy populárního stylu art deco. Sofistikovaná hudba se nese v typickém pucciniovském duchu, pracuje zároveň s jistou úsporností a lákavou melodičností.

V hlavní roli Magdy se představí sopranistka Angel Blue, jedna z největších hvězd současné opery a navazuje tak na své „okouzlující“ (Financial Times) ztvárnění Mikaely v Bizetově Carmen. Velmi očekávaný je i výkon v ansámblu Metropolitní opery debutujícího Jonathana Tetelmana v roli Ruggera Lastouca. V dalších úlohách se představí Emily Pogorelc (Lisette) či Bekhzod Davronov jako Prunier. Představení diriguje Speranza Scappucci, která dříve působila v milánské La Scale, kde se stala vůbec první Italkou, která kdy dirigovala představení v jednom z nejprestižnějších operních domů na světě, nebo v Králové opeře v Convent Garden.
Přímý přenos jedné z méně známých oper Giacoma Pucciniho do kin na celém světě je naplánovaný na sobotu 20. dubna 2024. Do českých a moravských kinosálů míří Vlaštovka v distribuci společnosti Aerofilms.

MET: Live in HD
Další přenosy v sezóně 2023/24


11. května 2024
Giacomo Puccini: Madam Butterfly
režie: Anthony Minghella
dirigent: Xian Zhang
účínkují: Asmik Grigorian, Jonathan Tetelman, Elizabeth DeShong

15.4.2024 16:04:07 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zveme ...

Bubeníček International Ballet Gala

Jiří Bubeníček (Foto: Nadina Cojocaru)

Významný sólista a choreograf Jiří Bubeníček pořádá v Praze slavnostní galavečer s názvem Bubeníček Internatio ...celý článekČasopis 22 - sekce

DIVADLO

Letní Shakespearovské slavnosti ve znamení lásky

TK LSS 2024 - A. Fialová a F. Březina

Léto se rychle blíží a do startu nového ročníku Letních shakespearovských slavností zbývají už jen týdny. Ve s celý článek

další články...

HUDBA

Jamaron si brousí zuby na Prahu

Jamaron (Foto: Lucas Kozel)

Pro rockovou kapelu Jamaron to bude velký svátek! 28. května na Občanské plovárně zahájí letošní sérii Prague celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Sladké hry minulého leta Juraje Herze

Sladké hry minulého leta

Sladké hry minulého leta
Toužila vzlétnout ke slunci, a přitom sama zářila mnohem víc. Slovenský film podle celý článek

další články...