zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Venuše ve Švehlovce zve na inscenaci Pobyt

Pobyt (Dočasná Company)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V neděli 18. února 2024 se v žižkovském divadle Venuše ve Švehlovce odehraje repríza debutové celovečerní inscenace Jana Razimy s názvem Pobyt. Dílo za pomoci pohybového slovníku současného tance, fyzického divadla a výrazné vizuality zpracovává téma existencialismu. Pobyt uvádí mladý kolektiv Dočasná Company. Pro Razimovu tvorbu je, kromě silné vizuální stránky a volby aktuálních společenských témat, typický výběr výrazných interpretačních osobností a jinak tomu není ani u Pobytu. Na jevišti diváci uvidí Michaelu Dzurovčínovou, Šárku Říhovou, Andreje Lygu a Tomáše Pražáka. Jedná se částečně o nové obsazení performerů, v tomto složení měli diváci možnost představení vidět pouze jednou na podzim loňského roku.

Tematicky inscenace pracuje s existencialismem, s pocity bezmoci a osamocení. Choreograf se pro tvorbu inspiroval v knize Alberta Camuse Mýtus o Sysifovi, ale také osobní zkušeností. „První myšlenky projektu se začaly rodit v době covidové pandemie. Mýtus o Sisyfovi byl pro mě vstupní branou k celému tématu existencialismu”, upřesňuje Razima, který byl právě během covidových lockdownů uprostřed magisterských studií choreografie na HAMU. „Najednou jsem neměl jak tvořit. Vše bylo tak marné a absurdní, existencialismus mě začal pohlcovat - nebylo jiné cesty, než o tom všem vyprávět skrz choreografii. Divák motiv Sisyfa může poznat v hned několika částech inscenace, ale od určitého bodu jsme se zabývali existencialismem jako takovým. Vystihnout ale pravou podstatu bylo velmi náročným úkolem. Ještě nikdy jsem v procesu tvorby tolik původního materiálu nevystřihl. Odhaduji, že tak 80% vymyšleného materiálu šlo v průběhu zkoušení pryč.”

Choreografie vznikala po dobu dvou let od léta 2020, její premiéra se uskutečnila v květnu 2022 v PONCI. Pro tanečníky je interpretace tohoto díla výzvou jak mentální, co se týče zpracovávání náročných filozofických otázek, tak fyzickou, což potvrzuje tanečnice Michaela Dzurovčínová slovy: „…pracujeme s pohybom, ktorý vyzerá fyzicky nenáročne, hoci sa častokrát dostávame do extrémne náročných polôh. Honzové choreografie ma stále nútia prekračovať svoje možnosti, strachy a pohodlie, vďaka čomu mám možnosť profesijne rásť a posúvať sa.“
Přímo pro choreografii vznikla autorská hudba – vytvořil ji Michael Andrew Burt, rodák z Ameriky a absolvent katedry skladby HAMU. Pro kompozici se mimo jiné inspiroval zvuky přírody, ve skladbě použil např. zvuk kácení stromů či borcení ledovců.

12.2.2024 12:02:28 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Projekt Casanova

Články v rubrice - Zveme ...

Roztančený Bach ožije na prknech divadla Florea Theatrum

Zkouška V. Rehbergerová, B. Šímová (Foto: H. Kazárová)

Světová premiéra inscenace Bach Dansant souborů Musica Florea a Epochal Dances připomene letošní 340. výročí n ...celý článek



Časopis 28 - sekce

HUDBA

Barbra Streisandová v oscarovém muzikálu

Barbra Streisandová (Funny Girl)

Funny Girl
Barbra Streisandová v roli ženy, která ze všeho nejvíc toužila po slávě. A po lásce. Oscarový am celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům celý článek

další články...