zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy ČT na 12. týden

Caravaggio

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Brána poznání/ Caravaggio (Vysílání: 17.03., 16.25 hod., ČT2)
Ve skutečnosti Caravaggio byl nejen geniální malíř renesance, ale i opravdový hrdina. Zanechal nám tři autoportréty: je tam jako chlapec bledý, vyhublý, sužovaný malárií... třicetiletý, svědek vraždy... a v posledních měsících jeho krátkého života jako znetvořený obr s uťatou hlavou. Od Milána po Řím, od Janova po Neapol, od Sicílie po Maltu - tam všude byl hostem v honosných palácích i ponurých vězeňských kobkách ve svém dobrodružně romantickém životě, ukončeném tragédií. Ale především během dvou desetiletí, koncem šestnáctého a počátkem sedmnáctého století, vytvořil mistrovská díla, a změnil dějiny malířství: s Caravaggiem už nejsme jen diváci, stáváme se očitými svědky scény, ta se odehrává přímo před námi a doslova nás vtahuje do děje.

Brána poznání - Deset století architektury/ Zámek Zákupy (Vysílání: 18.03., 16.05 hod., ČT2)
Zámek Zákupy byl vybudován Zdislavem Berkou z Dubé r. 1541 jako mohutné renesanční sídlo na místě starší tvrze. Z období renesance zůstala základní dispozice zámku - centrální dvůr uzavřený čtyřmi křídly hlavní budovy. Během třicetileté války získal sídlo rod vévodů Sasko-Lauenburských a rozhodl se přebudovat jej na velkolepé barokní sídlo. Zámek byl tehdy zakomponován v urbanistickém a krajinném rámci, v němž se nacházelo i závodiště, obora, okrasné zahrady a kapucínský klášter. Zámek střídal majitele a po r. 1848 se stal letním sídlem Ferdinanda V. Úpravy zámku tehdy řídili architekt Jan Bělský a dvorní dekoratér Josef Veselý, o malířskou výzdobu se postaral Josef Navrátil. Navrátilovy nástěnné malby jsou největším pokladem zákupského zámku - vzbuzují obdiv rozmanitostí tvarů, živostí barev, mírou vkusu a dokonalou řemeslnou dovedností. Práce v Zákupech byly stylově určena pro čerstvou vídeňskou módu - druhé rokoko. Na rozdíl od většiny zámeckých objektů u nás, jejichž interiéry podlehly měnícímu se vkusu 2. pol. 19. a začátku 20. století, či byly změněny později, se v Zákupech dochoval ve své celistvosti interiéry z krátkého období půvabného stylu druhého rokoka.

Brána poznání / Vítejte v Tate galerii (2/15) (Vysílání: 20.03., 16.05 hod., ČT2)
Tate je název mezinárodně známé skupiny čtyř britských galerií: dvě z nich jsou v Londýně (Tate Modern a Tate Britain). Galerie Tate Modern - která se nachází v budově původní elektrárny Bankside - byla otevřena v roce 2000 a společně s Muzeem moderního umění v New Yorku (USA) a Centre Pompidou v Paříži (Francie) vlastní jednu z největších světových sbírek moderního umění. Druhá televizní návštěva je věnována Abstraktnímu umění.

Artmix (Vysílání: 21.03., 22.20 hod., ČT2)
Za Výstavou měsíce se štáb tentokrát rozjel do Západočeské galerie v Plzni. Je tu první samostatná výstava sochaře Františka Pacíka, který patří mezi neprávem zapomenuté osobnosti českého poválečného umění. Významný teoretik Jindřich Chalupecký byl přesvědčen, že „Pacík byl pravděpodobně největší plastik své generace". V období sílící normalizační represe prakticky nevystavoval. Teprve nyní můžeme obdivovat jeho unikátní soubor stylizovaných portrétních hlav a další plastiky.
Fenomén vás zavede do Domu U kamenného zvonu v Praze, kde je vystavena Prinzhornova sbírka umění, které nese název art brut. Německý historik umění a psychiatr Hans Prinzhorn se zasloužil o nový úhel pohledu na tvorbu duševně nemocných a oceňoval ji především jako svébytný umělecký projev.
Do Talentu měsíce byla zařazena tvorba Evžena Šimery, který v lednu 2009 obdržel Cenu kritiky za mladou malbu. Své obrazy označuje pojmem New Dripping a vytváří je pomocí volného stékání barvy po plátně. Výraznou funkci tu tedy hraje náhoda a právě o její roli v umělecké tvorbě si budeme s autorem povídat.
Pod vtipným názvem Předběžná retrospektiva probíhá v GHMP výstava Jiřího Davida, umělce který je znám svými provokativními instalacemi ve veřejném prostoru, ale i jako vášnivý diskutér a tvůrčí osobnost, která inspirativně zasahuje do vývoje současného českého umění už od poloviny 80. let minulého století.

Generace "0" / Architekt změny (Vysílání: 22.03., 16.40 hod., ČT1)
Další osobností z cyklu generace 0 je Adam Gebrian, kterého mnohem víc než stavění domů zajímá to, jak změnit naše myšlení o architektuře. Setkáme se s ním a jeho manželkou, rovněž architektkou, v jejich dejvickém bytě. Gebrianovy názory na architekturu uslyšíme na workshopu brněnského VUT i na setkání s kolegy v pražském architektonickém studiu A 69. Společně se zúčastníme architektonické show Pecha Kucha Night.

16.3.2009 23:03:37 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 53 (2009) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Svět umění: Jean Marais aneb Stesk po vůni líčidel

Jean Marais

Jean Marais (1913–1998) patří k hercům, které si - podobně jako třeba Louise De Funese - dobře zapamatu ...celý článek


Literární tipy na 53. týden

Z inscenace pohádky Malvína

Z Deniku Ostravaka (Vysílání: 31.12., 16.20 hod., ČT2)
Deníkové postřehy, historky z každodenní reality a p ...celý článek


Výtvarné tipy na 53. týden

Štencův dům

Praha, město věží Zbylé věže (Vysílání: 29.12., 16.35 hod., ČT2)
Seriál se ke konci blíží dílem o věžích, k ...celý článek



Časopis 53 - sekce

DIVADLO

Rok 2009 v divadlech očima Jany Soprové

Pavel Batěk - Vojcek, DnV

V posledních letech vídám ročně i několik stovek představení. Mnohé z nich zapomenu okamžitě po vidění, někter celý článek

další články...

HUDBA

Radio Wave DJ Sessions v lednu 2010

Radio Wave DJ Sessions v lednu 2010

Prodlužte si novoroční veselení až do 7. ledna 2010. Čeká na vás další večírek ze série Radio Wave DJ Sessions celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Krása dneška – cyklus Pražské komorní filharmonie

Krása dneška – cyklus Pražské komorní filharmonie

Pražská komorní filharmonie, která oslavila patnácté výročí vzniku, se jako jediný orchestr v České republice celý článek

další články...