zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výstava v NM s názvem Knihy poŠalamounsku

Knihy poŠalamounsku

autor: Zdroj: Pořadatel výstavy   

zvětšit obrázek

Průřez tvorbou dvojice významných knižních ilustrátorů Jiřího a Evy Šalamounových, ale také pracovní náčiní či osobní předměty nabízí výstava s názvem Knihy poŠalamounsku, která se otevřela v Historické budově Národního muzea u příležitosti nedožitých 90. narozenin obou autorů.

Knižní ilustrátory Evu Natus-Šalamounovou (1934–2014) a jejího manžela Jiřího Šalamouna (1935–2022), který je české veřejnosti známý mimo jiné jako autor výtvarné podoby legendárního Maxipsa Fíka, spojuje nejen zaměření jejich práce, ale také dvě země – Česká republika a Německo. Výběr prací, které výstava představí, záměrně ukazuje přístupy obou tvůrců k práci na knihách, které vycházely ve 2. polovině 20. století a na počátku 21. století, a to jak v československých a českých nakladatelstvích, tak v nakladatelstvích německých, pro která oba autoři rovněž pracovali. Návštěvníci výstavy tak mohou porovnat, zda a jak se oba umělci ve své tvorbě vzájemně ovlivňovali.

Výstava je rozložena na dvě časová období s obměnou exponátů během letních měsíců. V první polovině jejího trvání lze zhlédnout například originální ilustrace Jiřího Šalamouna k oblíbené knize Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky od J. R. R. Tolkiena, včetně ilustrací, které nebyly nikdy publikovány, či humorně morbidní černobílé kresby k Písním od J. J. Ryby. Z prací Evy Natus-Šalamounové jsou mimo jiné prezentovány ilustrace ke dvěma rozličným vydáním Mary Poppinsové od P. L. Traversové. V průběhu léta pak výstavu oživí ironické a stále platné kresby Jiřího Šalamouna k Historii města Hloupětína autora M. J. Saltykova-Ščedrina či komiksově zpracované ilustrace ke knize Deset měst od M. Argilliho. Z díla Evy Natus-Šalamounové bude možné spatřit například její tušové kresby k dílu K. I. Čukovského Doktor Bolíto nebo velkoformátové, olejovými pastelkami na litografickém podkladě ztvárněné barevné kresby z počátku tisíciletí.

Ve výstavě, která představí knihy a ilustrace ze sbírek Národního muzea a ze soukromé rodinné sbírky, je možné také listovat některými z mnoha ilustrovaných knih a prohlédnout si i další díla, a to v digitální podobě, stejně jako pracovní náčiní, osobní předměty či ukázky ze sběratelských lásek obou autorů, kteří patří k nejvýznamnějším českým ilustrátorům 20. století.
Výstava Knihy poŠalamounsku bude v Historické budově Národního muzea otevřena do 23. listopadu 2025.

2.6.2025 16:06:39 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v ...celý článek


Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

Z expozice (Národní muzeum)

V letošním roce si Národní muzeum připomíná 100 let od převzetí archeologické sbírky Eduarda Štorcha, kt ...celý článek


Jan Pištěk: Skryté příběhy - malba jako dotek jiného světa

Jan Pištěk - Skryté příběhy

Galerie Správy Pražského hradu v Letohrádku Královny Anny – Belvedéru hostí od 13. června do 7. září 202 ...celý článek


Maria Bartuszová poprvé samostatně v Česku

Malé prázdno plné malého nekonečného vesmíru

Alšova jihočeská galerie letos poprvé v České republice představuje samostatnou výstavu významné sochařky Mari ...celý článek



Časopis 29 - sekce

HUDBA

Muzikálové léto - Funny Lady

Barbra Streisandová (Funny Lady)

Funny Lady
Barbra Streisandová na novém pódiu a v nové náruči. Volné pokračování muzikálu Funny Girl. Ameri celý článek

další články...