zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 20. týden

Klackovitý architekt Martin Rajniš

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné z nejslavnějších soch světa. Britský dokumentární cyklus. Pod pískem egyptské pouštní krajiny se skrývá tajemství starověké civilizace. Štábu britských dokumentaristů se dostalo možnosti, aby po celou sezónu vykopávek sledoval přímo v první linii práci archeologů. Tentokrát budou egyptologové luštit záhadu Velké sfingy, nejznámější sochy světa. Čí tvář tato postava se lvím tělem a lidskou hlavou vlastně zobrazovala? Nechal ji vytesat věhlasný faraon Chufu nebo jeho syn Rachef? Dále se pokusíme na základě četných nálezů osvětlit fenomén mumifikace krokodýlů a dalších zvířat.
Vysílání: 19.5., 10.50 hod., ČT2
Opakování: 21.5., ČT2., 23.5., ČT2

Král Karel III. malířem
Výtvarné vzdělání vždy patřilo k dobrému vzdělání monarchů a vyšší šlechty a nejinak je tomu i u nejstaršího syna královny Alžběty II. Britský dokument. O současném britském králi Karlovi III. toho bylo řečeno, napsáno i natočeno mnoho, ale dnešní dokument můžeme označit za unikátní. Dostaneme totiž příležitost nahlédnout přímo do jeho skicářů, které prý stále nosí s sebou. Miluje okamžiky, v nichž zachytí své okolí jen a jen podle svého. Má rád i tvorbu svých královských předků a příbuzných. „Na svět přicházíme a odcházíme z něj, ale tyhle věci žijí dál. Myslím, že právě to je na pohledu na kresby a malby mých předků tak strhující. Víte, že tam byli, představujete si, jak sedí a skicují či malují, a to je nesmírně cenný druh památky.", říká Karel III. V dokumentu dostane prostor také dcera princezny Margaret, lady Sarah, která se jako jediná z královské rodiny věnuje výtvarnému umění profesionálně.
Vysílání: 19.5., 14.15 hod., ČT2
Opakování: 20.5., ČT2., 23.5., ČT2

Koloseum – srdce Říma
Majestátní amfiteátr, nejrozsáhlejší stavba svého druhu ve starověku, byl zvolen jedním ze sedmi nových divů světa. Francouzský dokument. V srdci italské metropole stojí nepřehlédnutelný symbol Římské říše – Koloseum. Je považován za výraz římského velikášství. Tento symbol nadvlády nad rozsáhlou částí světa, vybudovaný na konci 1. století našeho letopočtu, byl doprovázen i nástupem nové dynastie. Se svou délkou 188 metrů, šířkou 156 metrů a výškou 48 metrů pojme na 50 tisíc diváků, kteří zde přihlíželi krvavým gladiátorským zápasům, kláním s divokými zvířaty, krutým popravám i jedinečným naumachiím, tedy rekonstrukcím námořních bitev se skutečnými loděmi, kvůli nimž bylo nutné plochu zaplnit vodou. Tento technický zázrak byl navíc vystavěn za pouhých 12 let.
Vysílání: 19.5., 16.30 hod., ČT2
Opakování: 20.5., ČT2., 24.5., ČT2

Kouzlo Velké Británie: Domy a sídla
Bohatá historie vepsaná do rozmanité architektury evropské ostrovní velmoci. Britský dokumentární cyklus. Architektonické styly přicházely a odcházely a některé se dokonce po několika stech letech znovu vrátily. Sídla a další stavby, které se dochovaly do dnešních dní v sobě nesou stopy doby, ve které vznikaly, ale zároveň dokládají vkus svých majitelů. Bohatí a mocní stavěli sídla, aby udělali dojem, a jejich styl zase ovlivňoval ty menší stavení, v nichž žila většina obyvatelstva. A právě proto ve Velké Británii najdeme majestátní hrady i malé domky u přístavního mola.
Vysílání: 19.5., 18.25 hod., ČT2
Opakování: 22.5., ČT2., 24.5., ČT2

Emoce v umění: Zamilovanost (20/24)
Katalánský znalec umění, spisovatel a moderátor Ramón Gener vás blíže seznámí s Amorovými šípy na obrazech F. Bouchera, G. Reniho, W. A. Bouguereaua a Rodinovým Polibkem milenců podle Božské komedie Danta Alighieriho. Španělský hudebník, pianista, humanista, zpěvák, píšící a moderující všeuměl Ramón Gener, jehož seriál To je opera (This is opera) jste měli možnost nedávno sledovat na televizních obrazovkách, vytvořil na přelomu let 2017–2018 čtyřiadvacetidílný cyklus This is art, který jsme česky nazvali Emoce v umění. V úvodu každé části mj. říká: „Mám rád ty, kteří se dokáží vyjádřit skrze umění, aby sdíleli to nejuniverzálnější: emoce! Obraz, socha nebo píseň mě inspirují, vyvolají ve mně vzdor, lásku nebo dojetí. Miluji umění! V kontaktu s ním se sami proměňujeme v cosi jedinečného.“ Zamilovanost – žádná jiná emoce neplní svým obsahem tolik knih, neinspirovala tolik obrazů, soch, hudby, tance, poezie nebo filmů jako láska. Avšak když si položíme otázku, proč se zamilováváme? Nebo proč se zamilujeme do někoho konkrétního, a ne do někoho jiného? Nevíme přesně, co říct. Na tyto otázky neznáme přesnou odpověď. Podle řecké mytologie bezhlavou lásku způsobují šípy řeckého boha Erota, jehož Římané nazývali Cupid. Kdo je to? Děcko. Proč? No, protože pořádně neví, co dělá. Má hravou povahu, i když občas dokáže být i trochu krutý. Má křídla, protože díky lásce se duše pochopitelně vznáší. A často je zobrazován se zavázanýma očima, přece víte, že láska je slepá. Ve své hravosti míří své šípy jak na bohy, tak na lidi, jeho moci nikdo neodolá. Co se stane, když vás zasáhne šíp boha Erota? Ztratíte hlavu, zamilujete se jako blázen a pro milovaného člověka budete ochotni udělat cokoliv.
Vysílání: 13.5., 01.00 hod., ČT art
Opakování: 19.5., ČT art

Rivalové v umění: Van Gogh versus Gauguin (2/5)
Jakou roli sehrálo v utváření mýtů o přátelství či řevnivosti mezi Van Goghem a Gauguinem město Arles? Pětidílný cyklus věnovaný velikánům výtvarného umění. V zimě roku 1888 Vincent Van Gogh odjel do Arles. Pronajal si tu žlutý dům – skvělé místo pro ateliér moderní umělecké skupiny, kterou zamýšlel vytvořit. Chtěl, aby se jeho dům v Arles stal útočištěm pro malíře, kteří jsou unavení prací ve velkoměstské Paříži. Paul Gauguin byl první, kdo mu měl dělat společnost.
Vysílání: 14.5., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 15.5., ČT art., 19.5., ČT art

Galerie... kde byste je nečekali (6/6) - Na okraji
Umění nejen v bývalé továrně, zrušeném hobby marketu, bazénu, ve mlýně nebo jatkách. Nový cyklus dokumentů o výjimečných galeriích v netradičních prostorech. Účinkují E. Geislerová a O. Horák. Kamera Š. Dvořáček. Režie A. Martinec. Jeden z nejdražších obrazů Gerharda Richtera v bývalém lidickém kulturáku, svobodný umělecký přístav v zaniklé továrně na nitě v Krásné Lípě a nezávislý prostor pro umění v Galerii Sam83 v České Bříze. Ester Geislerová a Ondřej Horák vás zavedou do míst, která nestojí v centru společenského ani kulturního dění, a přesto tam najdete skvosty současného výtvarného umění.
Vysílání: 15.5., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 19.5., ČT art., 21.5., ČT art

Klackovitý architekt Martin Rajniš
Analogový architekt v digitálním světě. Martin Rajniš je urputný, svéhlavý a geniální autor, který dnes staví tak, aby nezaplevelil krajinu. Dokument R. Vávry uvádíme k příležitosti 80. narozenin tohoto významného architekta. Architekt Martin Rajniš se celý život odmítá smířit se stavem svého oboru i společnosti jako celku. V českém kontextu je stejně zlobivým dítětem jako svého času francouzský architekt L´Enfant, svéhlavý, ale geniální tvůrce města Washington. V dnešní době označení „enfant terrible“ ale musíme vnímat jako poklonu něčí originalitě, odvaze a upřímnosti. A to je v kostce to, co je právě na Rajnišovi a jeho práci přitažlivé. Dokument zachycuje specifický způsob Rajnišovy tvorby, do které zasahují jeho životní názory a postoje. Sleduje vývoj a stavbu několika originálních, ale velmi odlišných staveb, pěší lávky, velkého nemocničního komplexu i jedinečné věže uprostřed Jeruzaléma. A ukazuje i Rajnišův osobní život v ateliéru v Praze, kde mimochodem i velmi skromně bydlí, a na chalupě na Maxově v Jizerských horách, kterou zdědil po rodičích. Z toho všeho vystupuje osobnost Martina Rajniše, pro kterou je práce zásadní věcí života. Rajniš, který zítra oslaví 80. narozeniny, se v dokumentu nebojí ukázat v naprosté nahotě životní i fyzické. Dokumentární film Romana Vávry pracuje i s unikátními archivními materiály například Petra Jančárka či Veroniky Kastlové, z fotografů jmenujme alespoň blízkého přítele Martina Rajniše Pavla Štechu.
Vysílání: 15.5., 22.15 hod., ČT art

6.5.2024 10:05:02 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 (2017) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Profesor Koutecky v dokumentárním portrétu

Ještě jsem nedokouřil své poslední viržínko
Profesor Josef Koutecký – zakladatel dětské onkologie v Č ...celý článek


Marie Terezie, Její Veličenstvo a matka

Marie Terezie

Marie Terezie, Její Veličenstvo a matka
Byla rakouskou šlechtičnou, reformátorkou, bravurní diplomatkou a n ...celý článek


Dokument Nehynoucí sláva

Nehynoucí sláva
Proslulý dokumentární film o bojích na západní frontě, oceněný Oscarem v roce 1946. Režie C ...celý článek


Britská minisérie - Fleming

Fleming

Fleming (1/4)
Muž, který se stal Bondem. Britská minisérie (2014). Hrají: D. Cooper, L. Pulverová, S. West, ...celý článek


Příběhy filmových legend

Walt Disney - Myšák

Walt Disney – od myšáka k Disneylandu (3/4)
Od Popelky k televizi. 1942–1954. Třetí část americ ...celý článek


Kino art tipy 20. týden

Poll

Zahraj to znovu, Same
Jak by to udělal Bogie? Woody Allen v hlavní roli americké komedie podle vlastní diva ...celý článek


Kino art tipy 19. týden

P. Cruzová a  E. Hirsch (Příběh mého syna)

Noc sv. Vavřince
Drama lidí volících nejistou záchranu před jistou smrtí. Italský film odehrávající se v to ...celý článek


Úsměvy Anny Ondrákové

Anna Ondráková

Úsměvy Anny Ondrákové
Jaromír Hanzlík představí kariéru výrazné české herečky předválečného filmu, která by ...celý článek


Výtvarné umění tipy 19. týden

Rodinná zahrada
Osmidílný cyklus, kde zahradní architekt Ferdinand Leffler představí pozoruhodné kolegy a j ...celý článek


Na plovárně s Luďkem Sobotou

L. Sobota

Na plovárně s Luďkem Sobotou
Rozhovor Marka Ebena se známým českým hercem a komikem. Režie J. Hojtaš (Premi ...celý článek


Literární tipy 20. týden

Slavnosti sněženek

Slavnosti sněženek
Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem v komedii podle pov ...celý článek


Hollywood - Na všech frontách

Hollywood za 2. světové války: Na všech frontách
Americký filmový průmysl zmobilizoval během 2. světové vál ...celý článek


GEN - Juraj Herz

Juraj Herz

GEN – Juraj Herz
Český režisér, scenárista a herec, pohybující se nejen ve filmovém, ale i divadelním ...celý článek


Konfrontace - Nová bytová kultura

Nová bytová kultura
Čím dál více divadel, koncertů a jiných uměleckých akcí se pořádá v soukromých bytech. ...celý článek


Třeboň – Krčínovo dobré dílo

Třeboň – Krčínovo dobré dílo
Miroslav Táborský představuje památky ČR nominované na zápis do Seznamu ...celý článek


Film Měsíc a dýmkou

Měsíc s dýmkou
Říkává se, mrtvý už neublíží, živých se máme bát. A přece se v tomto detektivním příběhu obj ...celý článek


Dokument Antonio Ligabue

Antonio Ligabue

Antonio Ligabue!
Portrét životního outsidera a geniálního malíře. Italský dokument. Režie S. Nocita. V roce ...celý článek


Štětcem a mačetou

Štětcem a mačetou
Dobrodružná expedice s malířem tropické fauny Janem Dungelem do nezmapovaných hlubin Amaz ...celý článek


Literární tipy 19. týden

Tankový prapor

Tankový prapor
Danny Smiřický a jeho historky z vojenské služby za časů pověstného generála Čepičky. Filmov ...celý článek


Zapomenuté výpravy

Zapomenuté výpravy: Císařův přítel

Zapomenuté výpravy: Císařův přítel
Dobrodružný život cestovatele Adolfa Parlesáka (2005). Režie M. Kačor. J ...celý článek


Hlas pro římského krále

K. Hádek (Hlas pro římského krále)

Hlas pro římského krále
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších ...celý článek


České filmy tipy 19. týden

Musíme si pomáhat

Musíme si pomáhat
Boleslav Polívka a Anna Šišková v hlavních rolích příběhu hrdinů proti své vůli z konce 2 ...celý článek


České zázraky

České zázraky: Zapomeňte na obroučky
Génius, který neustále pospíchal, protože se mu hlavou honily desítky ...celý článek


Domov aneb Kam směřuje naše cesta

Indie

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2/2)
Filmová epopej složená z leteckých záběrů Yanna-Arthuse Bertranda. ...celý článek


České filmy tipy 20. týden

Protektor

Hotel Modrá hvězda
Česká komedie režiséra Martina Friče o zchátralém hotýlku, krásné majitelce a zástupu ná ...celý článek


2 x Alfred Hitchcock

Vertigo

Případ Paradineová
Romantické drama ženy obviněné z vraždy svého manžela a právníka, který ji obhajuje. Ame ...celý článek


Ferdinandovy zahrady

Ferdinandovy zahrady - Odpočinková zahrada
Předposlední část osmidílného cyklu, kde zahradní architekt Ferd ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Jean-Paul Belmondo  (Eso es)

Výtah na popraviště
Jedna noc a jeden dokonale připravený zločin. Francouzské drama (1957). Hrají: J. Morea ...celý článek


Domov aneb Kam směřuje naše cesta

Keňa

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (1/2)
Filmová epopej složená z leteckých záběrů Yanna-Arthuse Bertranda. ...celý článek


Mongol film Sergeje Bodrova

Mongol

Mongol
Byl zrozen k vítězství. Dětství a mládí Čingischána v životopisném filmu Sergeje Bodrova. Ruský kopr ...celý článek


Filmové tipy 20. týden

Louis de Funès a Jean Marais (Fantomas)

Fantomas
Největší zločinec, který kdy terorizoval Paříž! Jean Marais a Louis de Funès ve francouzsko-i ...celý článek


Výtvarné tipy 20. týden

Deset století architektury: Mariánské Lázně

Deset století architektury: Mariánské Lázně
Skvost světové lázeňské architektury uprostřed hlubokých lesů z ...celý článek


Velikáni filmu... Sergej Bondarčuk

S. Bondarčuk  (Osud člověka)

Osud člověka
Člověk jako hračka v soukolí válečné mašinérie. Sovětský válečný film v režii Sergeje Bondarču ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Z první řady... Slyšení

Marek Cisovský, Albert Čuba (Komorní scéna Aréna)

Slyšení
Kariéra nacistického zločince a strůjce holocaustu Adolfa Eichmanna. Hra Komorní scény Aréna oceněn celý článek

další články...

HUDBA

Zrní - Jiskřící

Zrní

Kapela Zrní vydává po více než dvou letech další desku, tentokrát s názvem JISKŘÍCÍ, jedná se v pořadí o páté celý článek

další články...