zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 24. týden

Milan Cais

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Milana Caise
Český výtvarný umělec a muzikant, spoluzakladatel skupiny Tata Bojs bojuje s chronickým tinnitem, který ho provází nepříjemným pískáním v levém uchu. Jeho příběhem provází Barbora Kroužková. Režie M. Tichý (Premiéra). Milan Cais spoluzaložil hudební skupinu Tata Bojs v roce 1988 ještě jako žák základní školy. Od začátku v ní působí jako zpěvák, bubeník a textař. V letech 1992 až 1999 studoval na AVU v Praze a dnes vytváří různé sochařské objekty, fotografie, kresby a videoinstalace. Před pěti lety mu během pobytu na horách začalo intenzivně pískat v levém uchu. Nejprve tomu nevěnoval zvláštní pozornost, protože byl zvyklý na hlučné prostředí. Očekával, že to přejde, ale pískání neustávalo. Navíc si všiml, že při telefonování slyší na levé straně jinak než na pravé. Vyzkoušel léčitele, ušní specialisty, akupunkturu a kombinaci klasické a alternativní medicíny. Po roce dospěl k závěru, že jediná cesta je přijmout tinnitus jako součást sebe sama. Začal jej akceptovat a učí se s ním žít, což mu přináší úlevu. Dokonce tinnitus zahrnul do své tvorby. Momentálně připravuje výstavu, kde bude jeden obraz na toto téma. Milan tvrdí, že je to pro něj vnitřní terapie – přes den totiž pískání díky dalším zvukům okolo moc nevnímá, ale v ateliéru je v naprostém tichu, tedy jen on a onen zvuk...
Vysílání: 13.6., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 13.6., ČT1

Sto divů světa II (6/13)
Poznávání zajímavých míst naší planety. Region Puuc, Hofburg, chrámy Pugamu, Fórum Romanum, města Colonia del Sacramento a Petrohrad. Francouzský dokumentární cyklus. Kouzlo historie na nás dýchne při návštěvě oblasti Puuc v Mexiku. Rozprostírá se tam několik mayských měst, postavených mezi osmým a desátým stoletím našeho letopočtu. Rozhodně nemenší zážitek přinese i procházka Hofburgem, který byl po staletí sídlem habsburské dynastie a centrem císařské moci. Udiv rozhodně vyvolá pohled na obrovské buddhistické archeologické naleziště v Pugamu nebo na Fórum Romanum, které bylo centrem dění ve starém Římě. Podmanivá atmosféra historických čtvrtí nejstaršího uruguayského města Colonia del Sacramento může směle soupeřit i noblesou a krásou ruského Petrohradu.
Vysílání: 13.6., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 17.6., ČT2., 19.6., ČT2

Národní klenoty: Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – tajemství jazyka
Miroslav Táborský představuje unikátní perlu barokní gotiky zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Na samém okraji Žďáru nad Sázavou se nad areálem bývalého kláštera zvedá kopec, který korunuje unikátní poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o vrcholné dílo fenomenálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, jenž nevelkou stavbu obklopenou ambitem postavil v letech 1719–1722. Velmi členitý svatostánek je totiž s nadsázkou řečeno otevřenou knihou plnou symbolů spjatých s kultem našeho předního světce, jemuž je zasvěcen. Navíc je stavba vůbec nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky, jíž se Jan Blažej Santini zcela vymykal dobovým konvencím a v mnohém předběhl vnímání architektury.
Vysílání: 14.6., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 16.6., ČT2., 18.6., ČT2

Mistři starých řemesel: Textil (5/8)
Jakým způsobem vznikaly věci denní potřeby před staletími? V novém dokumentárním cyklu nejlepší čeští řemeslníci oživují dobové metody při vytváření replik historických artefaktů. Režie T. Kratochvíl (Premiéra). Oděv, dnes tak samozřejmá věc, závisel v minulosti výhradně na domácí práci žen. Komplikovaný a zdlouhavý proces výroby tkanin, připomínající programování počítačů, býval vysoce oceňován a spojován s podstatou ženství. Skupina archeoložek rekonstruuje krok po kroku výrobu pravěkých a středověkých oděvů.
Vysílání: 14.6., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 17.6., ČT2., 21.6., ČT2

Muzeum města Brna
Historické pozoruhodnosti za zdmi hradu Špilberk (2002). Režie P. Kudela. Návštěva Muzea města Brna, které sídlí od počátku 60. let na hradě Špilberku, nabízí řadu zajímavých exponátů a prostor včetně někdejších vězeňských cel v pevnostních kasematech a v neposlední řadě rovněž vyhlídku na město a množství nevšedních dokladů o historii Brna. Expozice muzea objevíme i v dalších významných brněnských památkách – Měnínské bráně a vile Tugendhat.
Vysílání: 14.6., 01.30 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT art

Slavnostní znovuotevření Císařských lázní v Karlových Varech
Jedna z nejkrásnějších novorenesančních památek zlaté éry lázeňských staveb se po více než tříleté rekonstrukci opět vrací k životu. K slavnostnímu otevření Císařských lázní zahrají Karlovarský symfonický orchestr s houslistou Danielem Matejčou, večerem provede M. Eben, úvodní show připravili bratři Cabani. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Jedna z nejvýznamnějších památek Karlovarského kraje – Císařské lázně – se veřejnosti poprvé otevřela 5. května 1895. Jednalo se tehdy o velké reprezentativní lázeňské zařízení s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii, jež sloužilo v největší míře rostoucí oblibě slatinných procedur. Po téměř třech a půl letech náročné rekonstrukce se tato budova opět otevře veřejnosti. U příležitosti slavnostního znovuotevření proběhne galakoncert, o jehož zahajovací show se postarali bratři Michal a Šimon Cabanovi. Během večera pak zazní skladby Antonína Dvořáka Karneval op. 92 a Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Novosvětská“ – Allegro noc fuoco v podání Karlovarského symfonického orchestru. Spolu s ním exkluzivně vystoupí i historicky první český vítěz soutěže Eurovision Young Musicians, devatenáctiletý houslista Daniel Matejča. Zahrají skladbu Česká rapsodie Bohuslava Martinů ve verzi pro housle a orchestr. Večerem provede Marek Eben.
Vysílání: 16.6., 20.15 hod., ČT art

5.6.2023 17:05:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Gravity & Other Myths spojí nový cirkus s technologiemi

The Mirror (Foto: Andy Phillipson)

Po úspěšném únorovém hostování Australanek A Good Catch s představením Casting Off uvidí diváci na konci dubna celý článek

další články...

HUDBA

Zlatá Lýra představí festival jako fenomén doby

Zlatá Lýra (Foto: Slovenský institut - Bara Podola)

Hudební inscenace plná známých hitů a příběhů československých zpěváků a zpěvaček – to je Zlatá Lýra. Ús celý článek

další články...