zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Cena vizuálního umění putuje do Alšovy jihočeské galerie

Cena ČAVU 2022

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V pondělí 31. října se v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze konalo předávání již 2. ročníku Cen České akademie vizuálního umění. O výsledcích rozhodli členové akademie v dvoukolovém hlasování. Večerem provázel Bořek Joura a hudebními vstupy jej zpestřil violoncellista Tomáš Jamník. Vítězem v kategorii Instituce roku se stala Alšova jihočeská galerie za výstavy v roce 2021. Cenu převzal ředitel galerie Aleš Seifert z rukou Heleny Koenigsmarkové, ředitelky Uměleckoprůmyslového muzea.

Česká akademie vizuálního umění byla založena 30. září 2020 v Praze. Jejím hlavním cílem je propagovat různými formami a projekty současné české výtvarné umění, udělovat ceny českým umělcům a vyjadřovat se k aktuálním problémům v oblasti vizuálního umění.
V čele akademie stojí výbor ve složení Martin Dostál, Pavel Mrkus, Erika Bornová, Zdeněk Freisleben a František Vyskočil.
„Je to pro naši instituci velmi zásadní ocenění, které potvrzuje, že se ubíráme správným směrem a tohoto ocenění si velmi vážíme. Zároveň zde patří velké poděkování také našemu zřizovateli – Jihočeskému kraji, který plně podporuje naše snahy a vize“, uvedl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert v děkovné řeči.
Česká akademie vizuálního umění v loňském roce poprvé udílela své ceny, jimiž chce oceňovat vynikající osobnosti české výtvarné scény a propagovat současné české výtvarné umění. Jejími členy jsou umělci i všichni další, kdo se podílejí na provozu umění, tedy kurátoři, historici umění, autoři textů, galeristé, sběratelé, vydavatelé publikací o umění či obchodníci s uměním.

Vítězové v nominovaných kategoriích si odnesli cenu, kterou pro Akademii vyrobili na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě. Jejím autorem je Tomáš Rýdl, tamní vedoucí oddělení produktového designu a jeho studenti.
Do síně slávy Akademie uvedla Viktora Pivovarova, který se stal také umělcem roku, další nominovaní byli umělci Magdalena Jetelová, Milan Kunc a Jiří Sopko a teoretici umění a kurátoři Jaromír Zemina a in memoriam Jiří Ševčík.

24.11.2022 09:11:39 Redakce | rubrika - Zprávy