zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svatý otec František

Svatý otec František

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Svatý otec František (1/2)
Papež naděje staví na spontánnosti a autenticitě. Francouzský dokument (Premiéra). Argentinec Jorge Mário Bergoglio, lídr největší křesťanské církve na světě čtyři roky po svém zvolení stále vzbuzuje upřímné výbuchy nadšení a přitahuje pozornost médií všech politických směrů. A to napříč všemi kontinenty. Jeho příjezd dokáže uchvátit uměřené Evropany a Američany, stejně jako o poznání více věřící Latinoameričany a Afričany. Co je ještě zajímavější a neobvyklejší, František nefascinuje jen katolíky nebo obecně křesťany.

Získal si respekt a obdiv židů, muslimů, hinduistů a dokonce ateistů, včetně drsných kritiků náboženství. Bill Maher, americký moderátor a jeden z nejznámějších "nových ateistů", kteří vytáhli do boje proti všem formám náboženství, láskyplně Františka nazývá pope Frank a ve své show sleduje doslova každý jeho krok. A to přesto, že s ním mnohdy nesouhlasí. Papež totiž nezískává sympatie tím, že by říkal to, co lidé chtějí slyšet. Jistě by se mohl omezit na hezké a nekonfliktní fráze o světovém míru, lásce a prosperitě hodné moderních spirituálních guru. Místo toho se pouští do tvrdých konfliktů a zastává postoje, z nichž alespoň některý rozčílí příznivce snad každé myslitelné části politického spektra. Konzervativcům se třeba nelíbí, že bojuje proti globálním klimatickým změnám a přistupuje otevřeně k sexuálním menšinám. Podle liberálů zase není otevřený dost – nepodporuje přece sňatky homosexuálů ani potraty. Dalším leží v žaludku pozitivní vztah k uprchlíkům, tvrdá kritika kapitalismu... Člověk vstupující do tolika kontroverzních témat přece musí mít hlavně nepřátele! Přesto je bezprecedentně populární, bez ohledu na politickou orientaci, sociální třídu a nakonec i náboženství (respektive jeho absenci), a to i v zemích tak rozdělených kulturními válkami a stranickou příslušností, jako jsou třeba Spojené státy. Čím to tedy je, když ne populismem? Možnou odpověď nabízí newyorský arcibiskup Timothy Dolan: "Dvěma slovy: jednoduchost a upřímnost. Papež nepotřebuje, aby mu někdo psal, co má říkat, nebo říkal, kde má stát a co má dělat. Všechny jeho činy jsou na první pohled tak upřímné, že si lidi říkají: Tenhle chlap to myslí vážně."
Vysílání: 16.4., 12.20 hod., ČT2
Opakování: 19.4., ČT2

3.4.2017 11:04:44 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 19 (2017) - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Camino překoná na kolečkách kus Evropy

Jan Dušek

Film Camino na kolečkách vznikne na šest set kilometrů dlouhé Svatojakubské pouti, kterou podnikne Jan Dušek s ...celý článek


Cesty víry + setkání + magazín

Ondřej Kobza

Cesty víry: Setkávání s lidskostí
Ondřej Kobza je svého druhu celebrita, která stojí na rozhraní tří světů ...celý článek



Časopis 19 - sekce

DIVADLO

PRAGUE NONVERBAL 17

Z projektu Bach_330

Druhý ročník mezinárodního divadelního festivalu pořádaný 21. - 28. května 2017 divadlem La Fabrika – uk celý článek

další články...