zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Super Diva – Síla osudu

Síla osudu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Super Diva – Síla osudu (11/13)
Operní diva Catarina Molderová se zamýšlí nad původem Verdiho tragické opery španělsko-italské provenience, v níž fatalita sehrává zásadní roli. K rozhovoru si tentokrát přizvala katalánského kontroverzního režiséra Calixta Bieita. Tragická opera Síla osudu měla premiéru roku 1862 a je výsledkem spolupráce Giuseppe Verdiho a jeho věrného libretisty Francesca Márii Piaveho. Jako předlohu zvolili španělské drama „Don Alvaro aneb síla osudu“ – od Angela de Saavedry, třetího vévody z Rivasu. Má poněkud složitý děj, v němž jsou hlavní hrdinové lapeni ve spárech osudu a náhody, což je jeden z Verdiho častých motivů, a zároveň podléhají pověrčivosti a touze po pomstě. Rivasovo dílo bylo kritikou aristokratické tradice a morálky, která nepřipouštěla manželský svazek dvou lidí různého společenského postavení. Slavná předehra, v níž zaznívají klíčové hudební motivy díla, má své stálé místo v programech koncertního repertoáru.

Děj se odehrává v osmnáctém století v andaluské Seville. Dona Leonora s výčitkami svědomí přeje svému otci, markýzi z Calatravy, dobrou noc. Rozhodla se, že večer uteče se svým milým, donem Alvarem, který pochází z rodu původní peruánské aristokracie. Sevillští šlechtici jím však pohrdají, a proto jejich lásce není přáno. Leonora smutně pomýšlí na to, že ji čeká život bez otce a bratra, daleko od rodného města. Don Alvaro však přijde později, než bylo domluveno, a Leonořin otec se jim snaží v útěku zabránit. Don Alvaro nešťastnou náhodou zastřelí španělského markýze a ten oba milence těsně před smrtí prokleje. V nastalém zmatku Leonora i don Alvaro utečou každý jinam. Oba však věří, že ten druhý žije. Leonořin bratr don Carlo di Vargas přísahá, že se vrahovi svého otce a svůdci své sestry pomstí, a vydává se ho navzdory válečné vřavě hledat.
Vysílání: 08.4., 22.40 hod., ČT art
Opakování: 12.4., ČT art

8.4.2024 18:04:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka ...celý článekČasopis 22 - sekce

HUDBA

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda

Marie Rottrová: To mám tak ráda
Moje hudba, moje rodina, moje víra, můj život. Dokument o zpěvačce, jejíž p celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...