zvláštní poděkování
Quantcom.cz

V kostele zazní Dvořákovy Moravské dvojzpěvy

Simona Šaturová

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Moravské dvojzpěvy, které Antonínu Dvořákovi odstartovaly světovou kariéru, zazní k oslavě Roku české hudby. V kostele sv. Šimona a Judy je zazpívají Simona Šaturová a Monika Jägerová v úterý 27. února v doprovodu klavíristy Vojtěcha Spurného. „Rok české hudby pro mě začíná právě koncertem Moravských dvojzpěvů, které budu zpívat po více než čtyřech letech. Už jsem trochu zapomněla, jakou radost při jejich interpretaci vždy zažívám, ale od prvních tónů naší první zkoušky s Monikou a Vojtěchem byla opět zpět. Program jsme ještě doplnili o dvě slovenské písně z cyklu v Národním tónu a Dvě písně na lidové texty. Dvořákovo zhudebnění lidové poezie je doopravdy kouzelné a doufám, že jak pro nás, tak i pro posluchače bude potěšením,“ říká sopranistka Simona Šaturová.

Moravské dvojzpěvy zaujímají ve Dvořákově umělecké dráze specifické místo. Celkem třináct vybraných písní vydaných Janem Neffem na vlastní náklady přiložil Dvořák k žádosti o státní stipendium, kde byl tehdejším členem komise Johannes Brahms. Brahms následně zaslal písně nakladateli Fritzi Simrockovi. Vytištění písní renomovaným a respektovaným nakladatelem nastartovalo Dvořákovo působení na mezinárodní skladatelské scéně.
Sopranistka Simona Šaturová je velmi žádanou interpretkou mozartovských postav a repertoáru období italského belcanta a rovněž renomovanou koncertní pěvkyní. Absolvovala bratislavskou konzervatoř, pěvecké vzdělání dále prohlubovala na mistrovských kursech Ileany Cotrubas ve Vídni a u Margreet Honig v Amsterodamu. K vrcholům jejích posledních sezón patří například uvedení Mozartovy trilogie (Mozart – Da Ponte) v Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu.
Altistka Monika Jägerová debutovala na českém jevišti v roce 2017 rolí Mrs. Quickly (Falstaff) ve Slezském divadle v Opavě. Intenzivně se též věnuje staré hudbě. Sezónu 2023/2024 zahájila v Markraběcím divadle v Bayreuthu jako Teodata v Händelově opeře Flavio (Bayreuthský festival barokní opery). Kromě zpěvu se nyní věnuje doktorském studiu na Universität Leipzig se zaměřením na historii opery a politické reprezentace v Habsburské monarchii v 19. století.

16.2.2024 16:02:22 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Koncerty

Leonard Slatkin bude dirigovat Pražské symfoniky

Leonard Slatkin

Americká dirigentská legenda Leonard Slatkin bude 24. a 25. dubna řídit Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v ...celý článek


Houslový virtuos Petar Markoski míří do Prahy

Petar Markoski

Skutečné houslové mistrovství předvede houslový virtuos, skladatel a zpěvák makedonského původu Petar Markoski ...celý článekČasopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...