zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kouzelná flétna v přímém přenosu z Met

Kouzelná flétna

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha světově proslulých operních domů. Metropolitní operu v New Yorku nevyjímaje. Po dlouhých devatenácti letech se ale slavné dílo představí v nové moderní inscenaci. Originální pohled na klasické dílo uzavře letošní sérii kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 3. června 2023.

Až dodnes vládla na prknech Metropolitní opery Kouzelná flétna v barvité a hravé inscenaci Julie Taymor. Letošní uvedení je jiné, radikálně jiné – a kritika zatím nešetří chválou. „Nejlepší inscenace Mozartovy opery, jakou jsme kdy viděli,“ tvrdí například Wall Street Journal. Nové uvedení režíruje renomovaný britský režisér Simon McBurney a přináší některá neotřelá řešení. Například s viditelným orchestřištěm a muzikanty interagujícími s herci a divadelní představení obohacuje projekcemi, zvukovými efekty i akrobacií.
V mytickém bezčasí, které ale pracuje, v duchu originálu, s exotickou symbolikou, se představí skvělá sestava výrazných operních tváří současnosti. V roli tajemné Královny noci září Kathryn Lewek, Tamina Lawrence Brownlee, Paminu Erin Morley. Dirigentské taktovky se při přímém přenosu ujme Nathalie Stutzmann.

Kouzelná flétna je poslední opera W. A. Mozarta a byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791, dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví již nesloužilo tak, jak dříve, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo. Byť si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Formálně se jedná do jisté míry o přechodovou fází, a spíše než klasickou operou je tzv. singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby zdatně reagující s publikem komunikující herec. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se však Kouzelná flétna nestala. Co se však vynořilo od počátku, byly všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou a viděním světa. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.

Pohádkový příběh pojatý moderně a hlavně originálně, zamíří na plátna kin na celém světě v sobotu 3. června. I závěrečné představení sezóny 2022/23 distribuuje do českých kin společnost Aerofilms. V následující sezóně se mohou milovníci opery těšit opět na 10 přenosů. Mezi nimi bude premiéry Mrtvý muž přichází a X: Život a doba Malcolma X nebo klasiky Carmen, Nabucco a Madama Butterfly.

www.aerofilms.cz

29.5.2023 16:05:26 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Zveme ...

Mime on the Moon nová premiéra Radima Vizváryho

Radim Vizváry

Radim Vizváry, uznávaný představitel českého mimického divadla, chystá po pěti letech premiéru nového sólového ...celý článek


Konference Hortus Musicalis v Broumově

Klášter Broumov

Na aktivní hudebníky, skladatele a textaře, ale i pořadatele, organizátory, techniky a další kulturní profese ...celý článek


Opera NdB zahajuje sezonu věnovanou české hudbě

Jakobín (NdB)

Dvě následující sezony Janáčkovy opery NdB se budou nést v duchu Roku české hudby 2024. A kterou operou začít ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Spotlight vyznamenaný dvěma Oscary

Mark Ruffalo (Spotlight)

Spotlight
Lhaní mezi řádky. Investigativní tým z redakce deníku Boston Globe rozkrývá skandální případ sexu celý článek

další články...