zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Verdiho Falstaff v přímém přenosu z Met v kinech

Michael Volle (Falstaff)

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Ze spojení dvou mistrů svého řemesla – Williama Shakespeara a Giuseppe Verdiho – vznikla dnes již klasika z komediálního operního repertoáru. FALSTAFF je hravým a nadčasovým dílem, které baví a uchvacuje publikum už více než staletí. Do aktuální sezóny Metropolitní opery v New Yorku vstupuje v nové inscenaci, v níž v hlavní roli září hvězdný barytonista Michael Volle. Dílo zamíří na plátna kin v přímém přenosu v sobotu 1. dubna 2023.

Fallstaff, rytíř bez cti, se poprvé objevil ve dvoudílné historické hře Jindřich IV. Williama Shakespeara a později se stal ústřední postavou hry Veselé paničky windsorské, je dodnes ztělesněním určitého typu divadelní postavy. Tragikomický hrdina, obtloustlý milovník dobrého jídla a pití, záletník, vychloubač, hrubián, zbabělec a příležitostný zloděj inspiroval spoustu umělců – a mezi nimi i překvapivě hodně hudebních skladatelů. Symfonickou báseň o něm napsal Edward Elgar, operu Antonio Salieri a hlavně Giuseppe Verdi.

Jeho Falstaff se potýká s nástrahami trojice žen a pro Verdiho je jeho příběh prostředkem k radikální změně vlastního stylu. Je to o to překvapující, že se jedná o poslední operu významného italského skladatele. Hudební nápady přicházejí rychle a hojně, organicky a bez znatelných přestávek přecházejí z jednoho do druhého. Nositelem příběhu je tu orchestr, v mnoha případech děj přímo komentuje. Už ve své době si Falstaff vysloužil uznání, a to i od výrazných kritiků Verdiho předchozího díla.
Nové inscenace se ujal režisér Robert Carsen a její děj přesunul do poválečné Anglie. Samotná doba je v tomto případě důležitá, značí totiž období, kdy britská aristokracie rychle ztrácela své bohatství a vliv a samotný Sir John Falstaff se tak stává reprezentantem končícího světa.
V titulní roli se představí hvězdný barytonista Michael Volle, který jako by se pro roli poživačného a vychloubačného rytíře narodil. V dalších rolích září Hera Hyesang Park, Ailyn Pérez a Jennifer Johnson Cano, tenor Bogdan Volkov ztvárnil postavu Fentona, Christopher Maltman se představí v roli zbohatlíka Forda. Představení diriguje milánský rodák maestro Daniele Rustioni.
Přímý přenos z prken newyorského operního svatostánku se koná v sobotu 1. dubna 2023. Do kin představení distribuuje společnost Aerofilms.

28.3.2023 09:03:23 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jak se vám líbí (LSS)

Články v rubrice - Zveme ...

Kouzelná flétna v přímém přenosu z Met

Kouzelná flétna

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha svět ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Příběh Laury a jejího divadla Windmill

Judi Denchová (Show začíná)

Show začíná
Pravdivý příběh jedné z nejvýstřednějších dam londýnské předválečné scény Laury Hendersonové a celý článek

další články...

HUDBA

Festival Na dvanácti strunách 2023

Rudy Linka

13. ročník kytarového festivalu Na dvanácti strunách, který pořádá českobudějovické kytarové duo Pavel Steffal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů - Bratři ze Soluně
Skutečně je znáte? Čtyřdílná výpravná historická re celý článek

další články...