zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vilém Veverka vydává první vánoční album

Přebal alba

autor: Supraphon   

zvětšit obrázek

O hobojistovi Vilému Veverkovi se říká, že má tři tváře: je nejen vynikající hobojista, ale i houževnatý horolezec a také zkušený umělecký fotograf. V poslední době zaujal na poli crossover projektů alby Next Horizon a Reflection. Letos se Vilém Veverka rozhodl oslavit Vánoce svým prvním vánočním albem, pro které vybral nejen typické koledy, ale i klasickou hudbu, jež má v sobě potřebné kouzlo navodit slavnostní atmosféru.

„V globálním měřítku má vánoční ,hobojové‘ album pouze můj milý kolega Albrecht Mayer z Berlínské filharmonie. Na české scéně je toto album, pokud se nemýlím, vlastně první svého druhu,“ uvažuje nad svojí vánoční novinkou Vilém Veverka a dodává: „S Ultimate W Bandem předkládáme posluchačům nahrávku, která respektuje tradici, ale snažíme se i o nový pohled na to, jak vystihnout slavnostní vánoční atmosféru. Ve světové premiéře jsem na hoboj nahrál třeba Zimu od Antonia Vivaldiho. Ta se stala pomyslným leitmotivem a současně i narativem alba.“
Vedle Vivaldiho a dalších barokních mistrů Bacha a Händela zakusí posluchač Veverkova nového alba i argentinskou zimu s příchutí tanga Ástora Piazzolly. Zazní i Tichá noc, Adeste fideles či Chtíc, aby spal, písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit.

„Byl to proces hledání, zkoušení, osvojování a ve finále i velmi intenzivní přípravy jak v rovině logistické, tak v rovině hudební. Z dramaturgického hlediska je vánoční album – možná trochu překvapivě – pro interpreta jedním z největších úkolů. Kde vlastně začít, jak nebýt povrchní či podbízivý, co přinést nového a kde pak také skončit? Ve věci dramaturgie mi rovněž významně pomohl skladatel Martin Hybler, který většinu skladeb skvěle zaranžoval,“ uvedl Vilém Veverka.
Klenotem alba je okouzlující soprán Patricie Janečkové, vzácnými hosty jsou harfistka Kateřina Englichová a sopranistka Adéla Řehořová. Díky širokému žánrovému záběru a neklasickému aranžmá vánoční novinka jistě potěší kromě milovníků virtuózního hoboje i mnohem širší spektrum posluchačů.

Vilém Veverka – Christmas Album vychází v mezinárodní distribuci Supraphonu na CD i v digitálních formátech. Nové album pokřtí renomovaný hobojista v rámci vánočního koncertu 8. prosince 2022 na Novoměstské radnici v Praze.
Album Vilém Veverka – Christmas Album zakoupíte na www.supraphonline.cz.

21.11.2022 09:11:20 Redakce | rubrika - CD boxy