zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Debutové album kvarteta 2in2out

2in2out (Foto: Roman Franc)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

České jazzové kvarteto 2in2out, které založili saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, vydává u vydavatelství Bivak Records debutové album nazvané Living Stories. Jako první ochutnávku představuje formace nový singl a videoklip Over the Abyss of Betrayal. O hudbu k této i všem dalším devíti skladbám se postarali oba zakladatelé a celá nahrávka vznikla ve spolupráci s dlouholetými spoluhráči - kontrabasistkou Klárou Pudlákovou a bubeníkem Adamem Sikorou. 2in2out album naživo představí na několika koncertech, Křest 4. června 2024 v pražském Jazz Docku.

„Snažíme se o to, aby naše hudba měla přesah, aby odkazovala k jiným druhům umění nebo zkrátka k životu obecně. To je i důvod, proč jsme pro album zvolili název Living Stories,” vysvětlují oba zakladatelé. Na albu s deseti skladbami najdou posluchači řadu inspirací z mnoha různých rovin. „Je to inspirace životem - Pohádka pro Margi je skladba pro Honzovu dcerku, Soon je o Vánocích. Jinou hudbou - Something Given se inspiruje v hudbě bubeníka Briana Bladea, Jimurt ve dvou odlišných estetikách kytaristů Jimiho Hendrixe a Kurta Rosenwinkela. Nebo výtvarným uměním a literaturou - Amorfa je odkazem ke slavnému obrazu Františka Kupky, Normal People k novele Sally Rooney,” vypočítává Nela Dusová. Jan Lacina doplňuje: „Skladba Maniny je inspirována stejnojmennou pražskou čtvrtí. K Labutím zase místem, kam jsme chodili s rodinou za Covidu.” Některé skladby vznikaly ještě v rámci magisterského studia obou hudebníků na HAMU v Praze, jiné jsou novější, některé i z doby covidu.
A proč by si album měli lidé dle názoru tvůrců poslechnout? „Protože je to jazz tak trochu jinak, než bývá zvykem,” říká Dusová a Lacina dodává: „Je to koláž odlišných přístupů k jazzu sjednocená charakteristickým zvukem kapely. Troufám si tvrdit, že každý posluchač ocení na albu něco jiného.”

2in2out album natáčeli v SONO Studios v listopadu loňského roku společně s Adamem Karlíkem, který je také podepsán pod mixem a masteringem. O videoklip Over the Abyss of Betrayal i další videa se postaral Petr Syblík, o grafiku pak Tobiáš Grolich, úzký spolupracovník labelu Bivak Records.
Důležitou součástí obalu Living Stories se staly také fotografie Romana France, které vznikly v prostorách starého kulturního domu v Jasenici. „Naše hudba je abstraktní a stejně, jako často dostáváme dotazy ohledně názvu kapely, přicházejí i otázky k obsahu našich skladeb. Těší nás, že Roman uchopil název alba po svém a zasadil ho do svého světa s notnou dávkou nadsázky, humoru a hry. Na fotografiích spolupracoval také fotograf Gabriel Fragner a spousta tamních nadšenců, kterým velmi děkujeme,” přibližuje Nela Dusová.
Oba zakladatelé se rozhodli část nákladů na vznik alba pokrýt crowdfundingovou kampaní, jejíž součástí jsou odměny speciálně vytvořené k jeho vydání - trička, mikiny, tašky nebo samolepky, jejichž design navrhla Kristýna Šlajchrtová ze studia Carton Clan. Výchozím materiálem se stala polaroidová fotografie, kterou hudebníci dostali od anonymní posluchačky v rámci jednoho z našich zahraničních koncertů. „Cílová částka v rámci naší sbírky není kompletním součtem všech nákladů na vznik alba. Budeme rádi, když se nám alespoň část z nich podaří prostřednictvím crowdfundingu získat zpět, aby nám zbyly finance i chuť do dalších hudebních počinů,” uvádí hudebníci. „Pokud se rozhodnete vznik našeho alba podpořit, díky odměnám budete zároveň in a out jako my,” uzavírají.

Jazzové kvarteto 2in2out vzniklo původně jako studentský projekt, který založili dva hudebníci a přátelé, saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina. V posledních letech se ze studentské iniciativy podařilo vytvořit jeden z nejzajímavějších českých jazzových projektů, který si získal své místo jak v tuzemsku, tak koncertuje i v zahraničí - např. na Slovensku, v Německu, Maďarsku, Belgii či Francii.

3.6.2024 10:06:49 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - CD boxy

Letní Kapela - má problém

Letní kapela (Foto: Vojta Veškrna)

Letní kapela má problém. A možná je trochu příznačné, že se tak děje se začátkem kalendářního léta. Negativní ...celý článekČasopis 29 - sekce