zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je ceněným autorem stovek písňových textů. Na základě svého textu V penzionu Svět napsal lyrikál Kudykam, složený z více než dvou tisíc veršů, z nichž některé byly zhudebněny Petrem Hapkou. Podílel se na mnoha albech, z nichž některá produkoval. Mimořádný projekt Michala Horáčka (2013) vychází v reedici. Podílelo se na něm 24 interpretů od Vojtěcha Dyka a Anety Langerové přes Janu Kirschner, Michaela Kocába, Katarínu Kočšovou, Báru Basikovou, Jardu Trabanda Svobodu, Lenku Novou, Františka Segrada, Lenku Dusilovou, Ondřeje Rumla, Szidi Tobias a další až po Zdeňka Svěráka.

Zvláštností Českého kalendáře je i to, že jeho písně vytvořili nejen věhlasní skladatelé jako Petr Hapka, ale i umělci dosud neznámí: ti, kteří Michalu Horáčkovi během let posílali svá zhudebnění jeho balad prostřednictvím internetu. Z 1,100 předložených skladeb Michal Horáček posléze vybral 32 těch, které ho zaujaly nejvíce. Balady Českého kalendáře, který vznikl jako doslova národní dílo, jsou věnovány proměnám kalendářního roku. Mezi vypravěči jsou nejen ženy a muži podobní komukoli z nás, ale i brankář hokejového týmu nebo Pražské Jezulátko. Vyprávějí o české zkušenosti vášnivě i melancholicky, se smutkem i s humorem, s úzkostí a touhou, jak je tomu ostatně u projektů Michala Horáčka vždy.
Tracklist: CD1: Leden – červen: Intro, Posvítím ti do tmy básní, Zem ze dna světa čerpá síly, Prohořívá, Za diktatury plískanic, S pleťovou maskou na tváři, Bůh sněhuláků, Nepolykejte andělíčky, Co se s námi stane?, Maturitní ples, Staré rány, Povstání mlh a krásných žen, Přes most bez punčoch, Kdo neskáče, není Čech, Vyplout k Bradáčovi, Na druhém konci aleje, Svatojánská noc.
CD2: Červenec – prosinec: Nepřeberná pokušení, Musíte mi to vyprávět, Spát ve dne, zpívat po nocích, Léta tučná a hubená, Do stáně srdce usedá, Druhé slunce světa, Pražské Jezulátko, Babí léto, V nedohledené dálce cíl, Co říjen schová, nenajde se, Dizzy and Stranded in Prague, S díky Karlu Škrétovi, Čas chladných rán a jasných vod, Finále bude v televizi, Štědrý večer, Žijeme v nádherné době.

17.4.2024 11:04:00 Redakce | rubrika - CD boxy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Časopis 22 - sekce

DIVADLO

OLDstars on the ROAD 2024

OLDstars on the road 2024

Studentská umělecká skupina OLDstars připravuje další ročník cestovního léta. Svůj čas mladí divadelníci poděl celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Zemřel Vlastimil Harapes

Vlastimil Harapes

Po těžké nemoci zemřel emeritní sólista a bývalý umělecký šéf Baletu Národního divadla Vlastimil Harapes (*24. celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Franz Kafka – 100 let

Amerika

Franz Kafka – známý neznámý
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární celý článek

další články...