zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lenka Filipová výročí

Lenka Filipová

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Věnování
Hudební medailon populární zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové, která dnes slaví 70 let (1984). Scénář Z. Rytíř. Kamera J. Lebeda. Režie E. Sedlář. Před čtyřiceti lety vznikl medailon zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové a také autorky hudby velké části písniček v tomto pořadu, včetně té titulní – Věnování. Jeho součástí jsou klipy a televizně zpracované písně, zpěvačka hovoří i o své profesi, své lásce ke kytaře a o věnování skladeb blízkým i neznámým lidem. Všechny písně uvedené v medailonu otextoval Zdeněk Rytíř, který je také spoluautorem scénáře pořadu, v němž zazní hity osmdesátých let minulého století – Jednou ano, jednou ne, Až budem to mít, Dopis na polštář, Prý se tomu říká láska, Pár písní mít, ale také Bachovo Preludium d moll.
Zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 v Praze. Pochází z uměleckého prostředí, od mládí milovala kytaru. Hru na tento nástroj vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Je vynikající šansoniérkou, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil hudební skladatel a kytarový virtuóz Štěpán Rak. Hostovala i se skupinou Spirituál kvintet. Na počátku 70. let se objevovala na prknech Divadla Semafor ve hrách Miloslava Šimka, hostovala v koncertním programu Karla Gotta, účinkovala se skupinou Flop Karla Zicha. V roce 1976 absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Nejznámějším hitem z té doby je píseň Zamilovaná, tato píseň dala název jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo v roce 1981 u firmy Supraphon. V té době sestavila Filipová vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Publikum vždy dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozvláštňovala sólovými kytarovými výstupy. Je matkou zpěvačky Lenny, která svou kariéru rozvíjí v jiném žánru, nicméně neméně slibně.
Vysílání: 14.2., 15.50 hod., ČT1

Hudební profil – Lenka Filipová
Nejznámější písničky populární zpěvačky, šansoniérky, kytaristky a skladatelky, která před dvěma dny oslavila 70. narozeniny (1981). Režie J. Adamec. Populární zpěvačka, šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka Lenka Filipová se narodila 14. února 1954 v Praze. Pochází z uměleckého prostředí. Již od mládí byla předurčena stát se kytaristkou. Hru na tento nástroj vystudovala u Štěpána Urbana a Milana Zelenky na konzervatoři v Praze. Při hře na kytaru si ráda zpívala. Během studií si přivydělávala jako moderátorka i zpěvačka. Byla vynikající šansoniérkou, interpretovala poezii Vítězslava Nezvala, kterou zhudebnil její kamarád, hudební skladatel a kytarový virtuóz Štěpán Rak. Hostovala i se skupinou Spirituál kvintet. Na počátku 70. let se objevila na prknech Divadla Semafor ve hrách Miloslava Šimka, hostovala v koncertním programu Karla Gotta. Účinkovala se skupinou Flop Karla Zicha, vystupovala v pražské Alhambře.
V roce 1976 absolvovala kurzy na Mezinárodní hudební akademii v Paříži. Nejznámějším hitem z té doby je píseň Zamilovaná, která pochází z tvůrčí dílny Francise Cabrela. Tu uslyšíte v přebásnění Zdeňka Rytíře během tohoto recitálu v rámci Televizního klubu mladých. Píseň byla u nás natolik úspěšná, že dala název jejímu prvnímu gramofonovému albu, které vyšlo pod tímto názvem v roce 1981 u firmy Supraphon. V té době sestavila Filipová vlastní doprovodnou skupinu Domino, v jejím repertoáru začal postupně převažovat střední proud. Publikum vždy poměrně dobře přijímalo její písně zpívané ve francouzštině, své koncerty také vždy doplňovala a ozvláštňovala sólovými kytarovými výstupy.
Vysílání: 16.2., 10.15 hod., ČT1

12.2.2024 14:02:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článekČasopis 16 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote celý článek

další články...