zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 23. týden

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Zlatá lýra: Nová vlna (7/10)
Poutavě vyprávěný příběh slavného hudebního festivalu, který milovali hudebníci i fanoušci, od jeho vzniku až po neodvratný konec. Hudební cyklus (Ve slovensko-českém znění) (Premiéra). První polovina osmdesátých let se nesla v duchu politických změn, které přišly po úmrtí prezidenta SSSR Leonida Brežněva. Dochází k částečnému uvolnění, které se projevilo i v rámci hudebního průmyslu. Hudební vydavatelství konečně vydávají některá zajímavá zahraniční alba. Bratislavský festival tak v letech 1982 až 1985 mohli navštívit hvězdní umělci – kontroverzní Amanda Lear, kapela Smokie, písničkář Donovan nebo šansoniérka Mirelle Mathieu. Na druhou stranu ale nechyběli i umělci ze socialistického bloku, například kapela Vesjolyje Rebjata nebo Alla Pugačovová. V soutěžní části festivalu se začíná prosazovat Miroslav Žbirka, už jako sólový umělec. V roce 1982 sice s baladou „Atlantída“ sice skončil překvapivě jen druhý, ale o rok později už si písní „Nechodí“ jasně zvítězil. A po několika pokusech v roce 1985 konečně vítězí i Petr Janda a Olympic a písní „Co je vůbec v nás“. Ale i mimo stupně vítězů se začínají objevovat zajímavá jména – Peter Nagy, Robo Grigorov nebo kapela Banket s Richardem Müllerem.
Vysílání: 05.6., 22.30 hod., ČT art
Opakování: 06.6., ČT art

Televizní písničky a songy Michala Bukoviče
Karel nese asi čaj, Malý dům nad skálou, Řidič tvrdý chleba má, Paráda a jiné hity úspěšného textaře z pořadu Kam zmizel ten starý song (2004). Zpívají: K. Zich, V. Martinová, L. Vodička, M. Tučný, L. Filipová, J. Korn, V. Čok, M. Volek a další. Michal Bukovič (*17. 9. 1943 – †31. 1. 2008) byl český textař, jehož písně zpíval především Karel Zich, ale také Věra Martinová nebo Michal Tučný. Věnoval se též překladům písňových textů z angličtiny do češtiny. Vedle oblíbené country hudby otextoval i původní, české písně. Z jeho tvorby v pořadu Televizní písničky a songy uslyšíte hity Karla Zicha Paráda, Měla na očích brýle, Žárlím na tvůj stín, Můj sok, duet s Lenkou Filipovou Mosty, Malý dům nad skálou Věry Martinové, Znám místem časem zavátá v podání skupiny Rangers, Prodavač Michala Tučného, Řidič tvrdý chleba má Ladislava Vodičky, Karel nese asi čaj v podání Jiřího Korna a Viléma Čoka a další skladby.
Vysílání: 05.6., 23.35 hod., ČT art

Liam Gallagher: Jak to bylo
Osobní zpověď charismatického rockera, který po odchodu z pozice frontmana legendární kapely 90. let nastoupil na postupnou cestu zpět na světová podia. Britský hudební dokument. Rockový bohém Liam Gallagher se už dávno vymanil ze škatulky bývalého frontmana britské hudební legendy kapely Oasis. Osobní spory s bratrem Noelem, které vyvrcholily incidentem před koncertem v Paříži v roce 2009, vedly k rozpadu skupiny a pro manchesterské bratrské duo to znamenalo přechod na sólovou dráhu. A mnoho let trvající vzájemnou řevnivost. Režiséři Charlie Lightening a Gavin Fitzgerald dokázali společně Liamem Gallagherem natočit osobní a nepřikrášlený pohled do života jednoho z nejdiskutovanějších a nejcharismatičtějších umělců své generace.
Vysílání: 06.6., 23.15 hod., ČT art

Ikony Kamila Střihavky
Milan Špalek, textař a kapelník skupiny Kabát, hostem v hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie rocku (2022). Režie M. Levek. Milan Špalek je zakladatelská osobnost a kapelník skupiny Kabát, která funguje 35 let ve stále stejném složení. Na návštěvě v jeho domácím prostředí spolu s průvodcem pořadu Kamilem Střihavkou dumají nad muzikou, rozebírají rockové pozérství, zamýšlejí se nad žánry trash a glamrock, vzpomínají na dům Barikádníků, kde to všechno začalo, na zásadní koncerty. A kapelník sám není frontman, je rád, že tu roli má Pepa Vojtek. V pořadu uvidíme také "Teplickej špalek", a kromě chalupy navštívíme také nahrávací studio, koncerty i zkušebnu. Závěrem nechybí společná skladba Houby Magický, jakýsi hold ženám, zpívají samozřejmě Střihavka a Špalek.
Vysílání: 09.6., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 10.6., ČT art., 13.6., ČT art

Rande s hvězdou: Tori Amos
Portrét a písně osobité průkopnice mezi písničkářkami 90. let. Australský hudební cyklus. Americká písničkářka Tori Amos se svými hluboce osobními klavírními baladami dokázala oslovit bezpočet fanoušků po celém světě. Už jako malá totiž propadla kouzlu piana a své první skladatelské pokusy prováděla už ve čtyřech letech. Do své tvorby vždy promítala své pocity a nezřídka i traumatické zážitky. Své největší hity, díky kterým dostala i 8 nominací na cenu Grammy, odehrála Tori Amos i během koncertu v roce 2003 na podporu alba Scarlet´s Walk. Fanoušci si tak mohli vychutnat sklady China, Cornflake Girl, Beauty Queen/Horses nebo také Taxi Ride z tehdy aktuálního alba.
Vysílání: 09.6., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 15.6., ČT art

29.5.2023 17:05:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Tři sestry (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

13. komnata Zdeňka Bartáka

13. komnata

13. komnata Zdeňka Bartáka
Autor hudby k filmům i televizním seriálům a k mnoha písním, které zpívali mj. K ...celý článek


Hudební tipy 40. týden

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj

Jak se kalila hudba: Lidský nástroj
Hledání dokonalé vokální nahrávky. Umění versus technologie. Britsko-am ...celý článek


B-Side Band a Judith Hill

B-Side Band a Judith Hill

B-Side Band a Judith Hill
Hvězdný koncert slavného tělesa B-Side band s americkou pěveckou hvězdou Judith H ...celý článek


Příběhy světové hudby – Cher

Cher

Příběhy písní: Cher
Žena mnoha talentů a tři velké hity, které ji pomohly na cestě mezi celosvětově uznávan ...celý článek


Hudební tipy 41. týden

V zajetí elektřiny

Jak se kalila hudba: V zajetí elektřiny
Příběhy nahrávání popu a rocku. Roger Waters, Jeff Beck, Hans Zimme ...celý článekČasopis 40 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Noc literatury 2023 v Mladé Boleslavi

Ivana Chýlková na happeningu Noc literatury

Ve středu 20. září se v Mladé Boleslavi uskutečnil šestý ročník literárního happeningu Noc literatury. Akci, p celý článek

další články...