zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Festival Divadelní svět Brno zve na 16. ročník

Tomáš Šulaj - Vlastenci (Národní divadlo Brno)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Od 17. do 28. května 2025 se Brno znovu stane hlavním městem nejen českého divadelního světa. Mezinárodní festival Divadelní svět Brno pro diváky připraví více než 70 představení a dalších akcí, které jinak není možné v Brně běžně zažít – a to již po šestnácté. V prvních dnech festivalu zpřístupní organizátoři foyer Janáčkova divadla, kde bude pro diváky připraven Otevřený festivalový dům. Zde je bude čekat bohatý celodenní divadelní program pro děti i dospělé a vedle něj si v tomto festivalovém meeting pointu každý bude moci vychutnat místo odpočinku v prostředí, které jinak mimo konání divadelních představení veřejnosti není běžně přístupné.

Úvodní program vyvrcholí projektem Archa souboru Baletu NdB2, v rámci kterého na diváky čeká taneční performance na téma naší planety jako symbolické Archy lidstva. Jeden z největších a nejlépe hodnocených českých divadelních festivalů pak do Brna dále přiveze unikátní výběr zahraničních inscenací z Polska, Rakouska, Slovenska a Německa a ta nejlepší představení tuzemské divadelní scény. Více než 10 dnů nabitých velkou činohrou, komorními projekty, tanečními inscenacemi, site-specific performancemi, nabídkou pro dětské diváky a bohatým doprovodným programem spolupořádají již tradičně téměř všechna brněnská divadla: Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku, Divadlo Polárka, Divadlo Radost i umělecké scény Divadelní fakulty JAMU – Studio Marta a Divadlo na Orlí. Celý festival letos rovněž provází kampaň s podtitulem Festival and History Again, kterou spojuje osm portrétů vybraných herců z participujících divadel a grafický design pražského R. V. N. studia. Navazuje tak rovněž na téma hlavního highlightu festivalu – inscenaci Quanta.

Festivalová premiéra mezinárodního projektu Quanta a výběr ze zahraničního programu
Na Otevřený festivalový dům naváže v Janáčkově divadle vrchol festivalu, kterým je představení Quanta, jehož je DSB koproducentem. „S celým realizačním týmem i festivalovou dramaturgickou radou si klademe každoročně za cíl festival posouvat více a více mezi evropskou festivalovou špičku. Sledovat aktuální inscenační trendy a spolupodílet se s dalšími subjekty na projektu, který by si jinak samostatně žádná ze spolupracujících institucí nemohla ekonomicky dovolit, tak pro nás byla přirozená další meta, které jsme chtěli s festivalem dosáhnout. A jsme rádi, že se tak stalo právě u projektu Quanta režisérské hvězdy Łukasze Twarkowského, kterého diváci znají z divácky úspěšné loňské inscenace Zaměstnanci, kterou jsme uvedli na brněnském výstavišti,“ komentuje Martin Glaser, ředitel festivalu a Národního divadla Brno. Projekt vznikl v Litevském národním činoherním divadle a mimo Divadelní svět Brno jsou jeho dalšími koproducenty polský Mezinárodní divadelní festival Božská komedie, řecká umělecká organizace Onassis Stegi a belgické kulturní centrum deSingel. Inscenace, odehrávající se za smyšlené situace ve švýcarském hotelu za přítomnosti největších osobností meziválečné fyziky, chemie i filozofie, skýtá pro diváky opět uchvacující a důmyslný multimediální zážitek, umocněný svou velikostí na jevišti Janáčkova divadla. Příběh plný zvratů, v rámci kterého se kvantová fyzika nestává jen průvodcem děje na pozadí meziválečné politické situace a osobních příběhů jednotlivých aktérů, ale i samotným hybatelem jednotlivých scén v představení. Počin plný živých projekcí i podmanivé hudby uvede festival premiérově 20. května v 19:00 a v repríze 21. května v 18:00. Těmto uvedením bude předcházet živé natáčení podcastu Deníku N Sféry, které se bude věnovat právě stému výročí rozmachu kvantové fyziky; uskuteční se 20. května v divadle Reduta.

Ve znamení spolupráce se nesou i další dvě významná představení, které festival v rámci svého programu uvede. Prvním z nich je inscenace varšavského Divadla rozmanitosti, které na festival přiveze dramatický současný příběh s názvem Když roztaje sníh z prostředí jedné polské rodiny. Ve spolupráci s polským Institutem Adama Mickiewicze jej diváci budou moci zhlédnout 27. května v divadle Reduta. Druhým takto vzniklým projektem je inscenace Při řece, kterou společně koprodukovalo Slovenské národní divadlo a vídeňský Schauspielhaus. Srdceryvný příběh o touze po svobodě lékaře, architektky a spisovatele, kteří se museli vyrovnat nejen ze svými osobními útrapami, ale i těžkostmi doby, ve které žili a pracovali. Inscenaci mapující dobu od 50. do 80. let 20. století v hlavní roli s Richardem Stankem uvede festival na Činoherní scéně Městského divadla Brno v sobotu 24. května v 15:00 a ve 20:00.

Diváci budou v rámci letošního festivalu moci zhlédnout tvorbu Činohry Slovenského národního divadla hned dvakrát. Druhou inscenací, kterou festival uvede, je představení Odliv o současném slovenském fenoménu, a to odchodu (nejen) mladých a vzdělaných lidí z vlasti. To, co všechno tento jev pro Slovensko znamená a jaké ponaučení si z toho můžeme vzít my v Česku, nám v hlavních rolích ukážou Emília Vášáryová, Emil Horváth nebo Gregor Hološka již 23. května v divadle Reduta. Pestrý výběr ze slovenské tvorby není žádnou programovou náhodou. Akcent na slovenské divadlo festival zastřešuje speciální dramaturgickou linií Divadlo je střed/t zájmu, v rámci níž se uskuteční i lektorské úvody, debaty po představeních, speciální pořad ve spolupráci s Týdeníkem Respekt s moderací Erika Taberyho či divadelní výjezd. Festival tak svým programem uceleně reflektuje současné dění ve slovenské kultuře.

Nabídku zahraničních inscenací pro dospělé pak uzavře inscenace – mezi diváky festivalu oblíbeného – Theatre Bremen Because the Night o legendární americké zpěvačce Patti Smith. Inscenace se na festivalu odehraje hned dvakrát, a to 24. května v 18:00 a 25. května v 17:00 v Mahenově divadle.
Ani děti nepřijdou o možnost zhlédnout zahraniční inscenace. Jednou z letošních je loutkové představení pro děti od pěti let Robinson.ka Bábkového divadla Žilina, které vzniklo v produkci oceňovaného dětského divadla ODIVO. Příběh holčičky žijící uprostřed moře uvede festival 24. května v Divadle na Orlí. Pro young adult publikum si pak festival připravil inscenaci Odysea bratislavského Divadla LUDUS na motivy slavného Homérova eposu, který pro mladé publikum aktualizoval jeden z nejúspěšnějších současných německých autorů, Roland Schimmelpfennig. Jak to dopadlo se studentem dějepisu, který dostal za úkol převyprávět Odysseův příběh? Mladí diváci se to na festivalu dozví již 26. května. Zahraniční nabídku pro děti uzavírá norský projekt Divadla NIE, hraný v češtině či angličtině, s názvem Přicházíme z daleka. Intimní inscenace, v rámci které „vyroste“ na jevišti Mahenova divadla jurta, ve které se diváci dozvědí mnohé o osudech syrských uprchlíků. Představení využívající principy stínového divadla za doprovodu živé hudby mohou diváci zhlédnout 28. května.

Tanec i nový cirkus na festivalu
Součástí festivalu DSB je již dlouhodobě divácky oblíbená linie věnující se tanečním a pohybovým inscenacím, které se odlišují od žánru klasického baletu. Pro diváky si letos festival připravil tři inscenace určené na velká festivalová jeviště. První projekt představí uznávaná česká taneční skupina DEKKADANCERS, která si spolu s Českou filharmonií připravila taneční inscenaci s mluveným slovem na motivy knihy Jonathan Livingston Racek. Diváci se na jevišti budou moci setkat nejen s performujícími tanečníky, ale i s herci Jiřím Lábusem a Vilémem Udatným – to vše za doprovodu hudby uznávaného českého divadelního a filmového hudebního skladatele Ivana Achera. Představení festival uvede 25. května na Hudební scéně Městského divadla Brno. Druhou taneční inscenací, kterou pro diváky DSB přiveze, je Národní sbírka zlozvyků. Tato komediální novocirkusová performance vznikla na motivy známého projektu Kateřiny Šedé: mapuje zlozvyky, které všichni dobře známe a které nás všechny provází celým životem. Jaké všechny zlozvyky to jsou, budou moci diváci poznat už 23. května opět na Hudební scéně Městského divadla Brno. Třetí pohybovou inscenací letošního ročníku festivalu je projekt s názvem Fairy Tales od POCKETART collective, kterému je koproducentem i taneční festival Tanec Praha a který festival uvede jako Ozvěny Malé inventury tohoto pražského divadelního festivalu. Sugestivní pohybový a vizuální zážitek pro osm žen v doprovodu živé hudby budou moci diváci zhlédnout 27. května v Mahenově divadle. „Jsme rádi, že můžeme na festival Divadelní svět Brno opakovaně zvát českou taneční špičku na velká festivalová jeviště a že jsou u diváků tato představení tak oblíbená. Je to pro nás jasný ukazatel, že české taneční umění nezůstává na okraji diváckého zájmu a tvoři moderní a zajímavé inscenace, které můžeme mezi taneční programovou nabídku festivalu zařadit,“ dodává Karel Littera, dramaturg festivalu a Baletu Národního divadla Brno.

Festival dětem
Co se týče dětského programu, festival Divadelní svět Brno navazuje na loňskou úspěšnou spolupráci s Divadelním ústavem a Institutem umění při organizaci mezinárodní konference divadelních kritiků, které se zúčastnili členové z celého světa. Letos tak festival na tuto činnost navazuje. Jedná se o profesní setkání organizace ASSITEJ, která zastřešuje evropské aktivity v rámci dětského a young adult divadla. Zúčastní se jí skupina expertů a právě produkce uvedené na festivalu DSB budou reprezentovat českou divadelní tvorbu pro děti a mládež. Setkání rovněž nabídne i prostor pro vzájemné poznávání a networking.

„V rámci výběru dětských představení do programu festivalu se především snažíme o pestrou programovou šíři pro všechny věkové kategorie, protože jedině tak můžeme těmto rozličným diváckým skupinám nabídnout to nejlepší co do témat i co do inscenačního zpracování, abychom poskytli uchvacující divadelní zážitek i těm nejmenším, i těm věkově starším dětským divákům,“ komentuje Jiří Hajdyla, umělecký šéf Divadla Polárka. Inscenaci Červený balonek pro nejmenší diváky na festival přiveze tradiční dětské Naivní divadlo Liberec. Podaří se malému chlapci uchránit svého kamaráda – červený balonek – před nástrahami okolí? Dozvědět se o to děti mohou již 24. května na sklepní scéně Divadla Husa na provázku. Na festivalu nebude rovněž chybět ani jedno z nejoblíbenějších divadel Česka, Divadlo Minor, které představí svou inscenaci Hamletek; bude uvedena 24. května v Divadle Polárka. Festival pro mladé diváky připravil také adaptaci literární klasiky, a to inscenaci ostravského Divadla loutek Pilot a Malý princ. Děti s nimi budou moci objevovat svět 25. května v Divadle na Orlí.

Festivalové koprodukce
„Festival již šestým ročníkem realizuje takzvaný Inscenační inkubátor. Jedná se o projekt, v rámci kterého umožňujeme uskupením českého nezávislého divadla realizovat v naší spolupráci projekty, které přesahují instituční možnosti těchto subjektů a které by jinak nebylo možno realizovat. Za těchto šest let jsme podpořili na šestnáct projektů, které jsme uvedli ve festivalové premiéře. Jedná se o inscenace nejrůznějších žánrů. A nejinak tomu bude i letos, kdy jsme si pro diváky připravili ve spolupráci s těmito dalšími soubory hned několik zajímavých novinek,“ osvětluje činnost festivalových koprodukcí Barbara Gregorová, šéfdramaturgyně festivalu. Největším letošním koprodukčním projektem, který festival DSB pro diváky připravil ve spolupráci s Divadlem Letí, je imerzivní inscenace Poslední zhasne, kterou festival uvede v prostorách brněnské Káznice. Inscenace je výsledkem dvouletého workshopu zaštítěného mezinárodní sítí Fabulamundi – Playwrighting Europe. Šestičlenná skupina autorů a autorek společně s režisérkou Emmou Žežulovou a režiséry Ctiborem Němcem a Janem Froňkem předkládá svou originální vizi příprav na konec světa a umožňuje divákům zažít je na vlastní kůži. Inscenaci budou moci diváci zhlédnout od 19. do 22. května vždy dvakrát denně. Festival v rámci koprodukcí nezapomíná ani na dětského diváka. Letos jde o projekt spolku Uffftenživot s názvem Táta už nemůže! od Jiřího Šimka a Sáry Arnstein. Další koprodukční inscenací je projekt Hory, doly, epizody experimentálního divadla D'epog. Jaké je to zažít divadelní zážitek v neobvyklých denních dobách, ukážou festivalovým divákům již 25. května v 6:00 a ve 21:00 v brněnské Tržnici na Zelném trhu. Třetí koprodukcí pro letošní ročník festivalu je nejnovější projekt pražského Studia hrdinů s názvem Za rohem svět, který festival premiérově představí v Divadle Husa na provázku 28. května. Poslední letošní festivalovou koprodukcí bude festivalové uvedení work-in-progress projektu (ID)ENTITA brněnského divadelního uskupení Aldente, které se dlouhodobě věnuje tvorbě s lidmi s Downovým syndromem. Nahlédnout do této tvorby budou diváci moci ve sklepní scéně Divadla Husa na provázku 27. května.

Tuzemský program
Přivážet do Brna každý rok to nejlepší z českého divadla je základním stavebním kamenem programové skladby festivalu Divadelní svět Brno – a jinak tomu nebude ani letos. Slovácké divadlo z Uherského hradiště představí titul napsaný divadlu i souboru na tělo – Jak jsme se dostali až sem. Inscenaci v hlavních rolích s předními herečkami tamějšího souboru, Pavlou Hejcmanovou, Jitkou Hlaváčovou či Petrou Staňkovou, uvede festival na Činoherní scéně Městského divadla Brno 25. května. Klasickou antickou tragédii Médea do Brna přiveze Národní divadlo Moravskoslezské. Výpravnou a velkolepou inscenaci v režii Jakuba Šmída o tom, co vše tato mýtická královská dcera musela podstoupit kvůli své lásce, uvedeme v Mahenově divadle 26. května. Další ostravskou inscenaci, kterou budou diváci moci na festivalu zhlédnout, je drama Marie Stuartovna Friedricha Schillera, aktualizované britským divadelním režisérem a prozaikem Robertem Ickem. Inscenaci v hlavních rolích s Magdalenou Holcovou a Alexandrou Palatinusovou v režii uměleckého šéfa Jana Holce Divadla Petra Bezruče uvede festival 26. května na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Ani studiové scény nezůstávají v rámci festivalového programu pozadu. Pražský NoD na festivalu představí inscenaci Šmejdi útočí v režii Janka Lesáka. Inscenace sepsaná z autentických příběhů, ve kterých dotyčný na druhé straně telefonu, internetového připojení nebo dokonce na druhé straně stolu chtěl jediné – peníze z vaší kreditní karty; na festivalu uvedeme 23. května v Divadle na Orlí. Oblíbení Geisslers Hofcomoedianten se na festival vracejí s inscenací Simply Simplicius aneb Svatá prostoto! – podle knižní předlohy Hanse Jakoba Christoffela von Grimmelshausena – s příhodným podtitulem Forrest Gump v kulisách třicetileté války. Potkat se s ním diváci budou moci 25. května ve Studiu Marta.

Showcase brněnských divadel
Festival Divadelní svět Brno je pro pořádající divadla mimořádnou možností jak uceleně prezentovat svou tvorbu mimobrněnským návštěvníků. Hlavní pořadatel, Národní divadlo Brno, uvede v rámci své festivalové showcase inscenaci Vlastenci v hlavních rolích s Tomášem Šulajem a Viktorem Kuzníkem v režii Jakuba Šmída, která v poslední době významně zarezonovala, a to jak diváků, tak u kritické veřejnosti. Do programu ji festival zařadil na 22. května v Mahenově divadle. V Divadle Reduta pak bude na diváky čekat Hodinový hoteliér v hlavních rolích s Vladimírem Krátkým a Bedřichem Výtiskem v režii Štěpána Pácla, a to 24. května. Městské divadlo Brno zařadí do svého festivalového programu nejnovější inscenace. Inscenaci Otec (podle filmové předlohy s Anthony Hopkinsem v hlavní roli) v režii Petra Gazdíka festival uvede na Činoherní scéně 27. května. A i na hudební scéně bude festivalová nabídka kráčet ve šlépějích filmu: Městské divadlo Brno se na své druhé, větší scéně představí muzikálem Šakalí léta v režii Stanislava Slováka 28. května. Divadlo Husa na provázku letos do své showcase zařazuje dva nové počiny. Prvním z nich je inscenace s názvem Jednou nám za to děcka poděkujou podle prozaické předlohy Petra Šestáka v hlavní roli s Dominikem Telekim v režii Martina Modrého, který je úspěšným reprezentantem mladé české režisérské generace. V prostoru provázek.sál ji festival uvede 22. května. Druhým projektem Divadla Husa na provázku pak bude inscenace Z pohlavního života našeho lidu režisérky Daniely Špinar, kterou uvedeme v prostoru provázek.sklep 26. května. Od Daniely Špinar zařazuje do festivalového showcase inscenaci i dětské Divadlo Polárka, které na své Malé scéně uvede 20. května Lásku z TikToku a 23. května na své Velké scéně potom inscenaci Poprvé v režii Štěpána Gajdoše. Divadlo Radost uvede 22. května na festivalu ve velkém sále svou nejnovější chystanou premiéru – adaptaci známé literární klasiky Farma zvířat. Ve svém malém sále uvede Divadlo radost 28. května projekt 1950: Horáková ON AIR o temném období novodobé české historie. Divadelní fakulta JAMU si pak pro diváky ve Studiu Marta připravila premiéru nejnovější inscenace O?lando a v Divadle na Orlí muzikálové představení Rodinný ústav (Fun Home). V rámci prezentace brněnské divadelní tvorby festival stále více a více akcentuje i brněnskou nezávislou divadelní scénu – proto v letošním ročníku do programu zahrnul i představení Divadla 3+kk s názvem Franz Kafka žije: Žranice!, které bude odehráno 25. května v prostorách brněnské Káznice.

Divadelní výjezdy
V rámci letošního ročníku si festival Divadelní svět Brno pro diváky připravil i specialitu – Divadelní výjezdy. Tři inscenace s doprovodným programem, které diváci budou moci zhlédnout „ve svém domácím domě“. Již 7. května vyveze festival divadelní fanoušky do Národního divadla na Novou scénu, kde zhlédnou představení Wernisch v hlavních rolích například s Davidem Prachařem nebo Sašou Rašilovem. 31. května se diváci vypraví do Bratislavy zhlédnout oceňovanou inscenaci Pes na cestě Slovenského národního divadla, kde pro ně Činohra SND připravila i prohlídku zákulisí Nové scény. Poslední akcí tohoto typu v rámci letošního ročníku bude pro zájemce výjezd 21. června na ikonické Otáčivé hlediště v Českém Krumlově, kde zhlédnou inscenaci Rozum a cit Jihočeského divadla. Cena vstupenky pro diváky zahrnuje vlastní vstupenku na představení, cestu organizovanou hromadnou dopravou a možnost doprovodného programu na místě.

Termín festivalu se blíží a prodej vstupenek již začal. Vstupenky na všechna představení jsou v prodeji on-line na webových stránkách festivalu i v předprodeji v Zákaznickém centru Národního divadla Brno a v místech předprodeje participujících divadel.
Mezinárodní festival Divadelní svět Brno se uskuteční 17. – 28. května 2025.

10.3.2025 17:03:32 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Vastenci (NdB)

Články v rubrice - Festivaly

Malou inventuru navštívilo v Praze přes 3 500 diváků

Malá inventura (Foto: Barbora Meijer)

Devět dní, osmnáct festivalových míst, dvacet pět pečlivě vybraných inscenací, celkově přes šedesát akcí, přes ...celý článek


Divadelní a taneční Bazaar Festival

Rapeflower (Foto: Pat Mic)

Tělo v rukou systému, umění jako prostor pro vzpouru. Divadelní a taneční Bazaar Festival otevírá nepohodlné o ...celý článek



Časopis 12 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 12. týden

Robert Redford (Tři dny Kondora)

Láska je láska
Eliška Balzerová a Petr Nárožný v divácky úspěšném komediálním filmu o lidech, kteří přes ne celý článek

další články...