zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Drákula - hranice nesmrtelnosti

Ivo Theimer a trio upírek (Drákula)

autor: Jarmila Vlčková  

zvětšit obrázek

Městské divadlo Mladá Boleslav nastudovalo inscenaci DRÁKULA, která měla premiéru 14. června 2024. Příběh hraběte Drákuly, inspirovaný románem Brama Stokera, zůstává fascinující už více než sto let. Stoker ve svém díle zachytil postavu Drákuly, která mohla být inspirována valašským vládcem Vladem III. Draculou, a tím vytvořil základ moderní upírské legendy. Upírské legendy mají své kořeny v lidových pověstech a mýtech, které se šířily po Evropě, zejména východní Evropě, Balkáně a Rusku. Tyto příběhy často vznikaly jako vysvětlení nevysvětlitelných úmrtí nebo epidemií. Lidé věřili, že mrtví mohou vstát z hrobů a sát krev živých. Bram Stoker svým románem DRÁKULA, publikovaným v roce 1897, přetvořil tyto staré legendy do moderní literární klasiky.

Inscenace v Mladé Boleslavi využívá Stokerovu formu deníkových zápisků, dopisů a novinových článků, což zvyšuje napětí a záhadnost příběhu. Režisér Petr Mikeska pracuje s osvědčenými divadelními prostředky, jako jsou potemnělé světlo, výrazné líčení upírů a hudba Zdeňka Dočekala, která vytváří napjatou atmosféru s gotickými prvky. Scéna Michala Syrového umožňuje rychlé proměny prostředí, jako je paluba lodi, hrad, psychiatrická léčebna, hrobka a pokoj.

V inscenaci stojí v protikladu světlo a tma, Bůh a Ďábel, a hlavně nesmrtelnost. Zatímco Boží nesmrtelnost je spojena s věčným Královstvím a duchovní spásou, světská nesmrtelnost, získaná úpisem s ďáblem, symbolizuje zkaženost a hřích. Drákula jako upír ztělesňuje tento protiklad, touží po věčném životě, ale za cenu ztráty lidské morálky a duchovní integrity. Tento motiv podtrhuje napětí mezi morálním rozhodnutím a touhou po nekonečném životě.

Jonathan Harker, v podání Ivo Theimera, je mladý a nadějný advokát, jehož cesta na hrad Drákuly přináší samá překvapení. Největší hrdinkou a klíčovou postavou příběhu je Mína Murrayová (později Harkerová), kterou ztvárňuje Svatava Hanzl Milková. Její inteligence a odvaha jsou neocenitelné pro analýzu a skládání faktů. Výraznou postavou je také Renfield, kterého hraje Roman Teprt, jehož manipulace Drákulou je klíčová pro děj.
Trio upírek (Lucie Matoušková, Ivana Nováčková a Veronika Bajerová) přináší morbidní a zároveň působivou choreografii a dikci, doplněnou výrazným líčením a kostýmy. Drákula v podání Petra Prokeše představuje vládce, který se snaží ovládat druhé, ale nakonec podlehne primitivním instinktům.

Drákulův příběh byl zfilmován mnohokrát. Mezi nejznámější adaptace patří americký film z roku 1931, britský film z roku 1958, americký film z roku 2000 a československý film HRABĚ DRÁKULA z roku 1970. Rovněž nesmíme zapomenout na americký film DRÁKULA z roku 1992 a český muzikál Karla Svobody DRACULA. Rozhlasovou dramatizaci podle předlohy Brama Stokera napsala Jitka Škápíková, která byla v roce 2010 natočena režisérem Petrem Mančalem jako třídílná rozhlasová hra.

Inscenace DRÁKULA mladoboleslavského divadla je velmi působivá a vhodná pro letní večery. Zaujme nejen svým příběhem, ale i režijním vedením a hereckými výkony, čímž přináší hluboký filozofický rozbor lidského bytí a spirituality v kontextu boje mezi dobrem a zlem. Zabývá se hledáním hranic nesmrtelnosti.


Bram Stoker, Petra Halbichová: Drákula
Režie Petr Mikeska; scéna Michal Syrový; kostýmy Agnieszka Pátá Oldak; hudba Zdeněk Dočekal a dramaturgie Denisa Kábrtová.
Osoby a obsazení: Drákula (Petr Prokeš); Rau (Eva Reiterová); Mína Murrayová (Svatava Hanzl Milková); Lucy Westenrová (Magdalena Jirounková); Jonathan Harker (Ivo Theimer); Dr. Arthur Holmwood (Daniel Mišák j. h.); Quincey M. Morris: (Ondřej Lechnýř j. h.); R. M. Renfield (Roman Teprt); Abraham Van Helsing (Martin Hrubý); Armina - Upírka I (Lucie Matoušková); Samira - Upírka II (Ivana Nováčková); Mirela - Upírka III (Veronika Bajerová); Peter Hawkins (Luboš Dvořák j. h.) a Paní Westenrová (Karolina Frydecká).
Premiéra 14. června 2024, psáno z reprízy 17. června 2024.

www.mdmb.cz

8.7.2024 10:07:25 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Recenze

Hamlet - silné poselství a reflexe světa

Tomáš David Martin Veselý (Hamlet)

Národní divadlo v Brně uvádí od 23. května 2024 Shakespearova HAMLETA v režii Martina Čičváka, překlad Martin ...celý článek


Marná lásky snaha - hravost a hloubka, láska a ironie

Anna Fialová, Filip Březina (Marná lásky snaha)

Letošní ročník Letních shakespearovských slavností patří komedii MARNÁ LÁSKY SNAHA. Dvorní překladatel slavnos ...celý článekČasopis 29 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Andělárium 2024: Sochařské sympozium v Rejcharticích

Andělárium 2024

Každý třetí týden v červenci se obec Rejchartice stává centrem sochařů a řezbářů, kteří proměňují dřevo z okol celý článek

další články...