zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 23. týden

Olga (Horrory z Hrádečku)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Neobyčejné životy - Luděk Sobota
Životní a profesní příběh jednoho z nejvýraznějších českých komediálních herců (2011). Režie A. Sirotková. Přední český komediální herec, bavič, scenárista a režisér Luděk Sobota (*27. 5. 1943) je v nitru vážný, přemýšlivý i plachý člověk. Vystudoval dopravní průmyslovku a poté herectví na pražské DAMU. Jeho doménou se stala komika založená na improvizaci, kterou mohl plně rozvinout v souboru Ypsilon, kde hrál od roku 1968. V následující dekádě dal přednost divadlu Semafor, kde vytvořil úspěšnou dvojici s Miloslavem Šimkem. Do širokého povědomí diváků vstoupil rolemi v komediích Jáchyme, hoď ho do stroje!, Jen ho nechte, ať se bojí a Zítra to roztočíme, drahoušku! Velkým comebackem pro něj byla charakterně laděná role fotbalového trenéra v televizním seriálu Okresní přebor. V dokumentárním portrétu Luděk Sobota zavzpomíná na svá studia, angažmá či filmové role a prozradí nám také své osobní pocity, které provázely jeho hereckou kariéru i osobní život.
Vysílání: 07.6., 10.35 hod., ČT1

Úsměvy Josefa Bláhy
Dnes si společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na charakterního herce Josefa Bláhu, který by dnes oslavil sté narozeniny (1998). Režie P. Vantuch. Josef Bláha se narodil v Novem Meste u Lublaně, kde žil do svých dvanácti let, a přestože byl vlastně jenom "poloviční" Čech, na jeho češtině to nikdy nebylo poznat. Jeho celoživotní angažmá bylo v Divadle na Vinohradech. Televizní diváci si ho nejvíce oblíbili jako inspektora Brůžka ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Hrál také v parodii Fantom operety, v seriálu Nemocnice na kraji města, ve filmových komediích Zítra vstanu a opařím se čajem, Hodíme se k sobě, miláčku?. Bláhu často obsazoval režisér Jindřich Polák. Jejich spolupráce vyvrcholila jeho snad nejznámější rolí akademika Filipa, šéfa vědecké expedice cestovatelů v čase v kultovním sci-fi seriálu Návštěvníci. Tento rok by Josef Bláha oslavil sté narozeniny.
Vysílání: 08.6., 09.35 hod., ČT1
Opakování: 14.6., ČT1

Olga (Horrory z Hrádečku)
Obrazy ze života Olgy Havlové, který si sama nevybrala, ale který hrdě vzala za svůj. Inscenace Divadla LETÍ v titulní roli s Pavlínou Štorkovou, jež získala Cenu divadelní kritiky za nejlepší ženský herecký výkon. Dále hrají: J. Böhm, P. Smolárik a T. Kobr. Divadelní i televizní režie M. Schlegelová. Osud Olgy Havlové, první dámy, disidentky, manželky, ale především ženy, která dokázala nelehký osud a trpkosti života zvládat s nadhledem i pokorou. Autorka Anna Saavedra zasadila příběh do prostředí proslulého Hrádečku manželů Havlových, kde se humornou i hravou formou přibližuje svět Olgy Havlové i jejích blízkých v průběhu času a nevyhnutelných dějinných událostí. V inscenaci Divadla LETÍ v režii Martiny Schlegelové hrají Pavlína Štorková, Jiří Böhm, Pavol Smolárik a Tomáš Kobr.
Vysílání: 03.6., 20.15 hod., ČT art

27.5.2024 09:05:31 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 26. týden

Libuše Geprtová v Babičce

Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu živ ...celý článek


Komorní scéna Aréna – 30 let

S nadějí i bez ní

Třicet komorních sezón
Pečlivá dramaturgie, náročný repertoár a kritický pohled na svět, kořeněný cynickým ...celý článek


Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po naroz ...celý článekČasopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Světová premiéra opery Here I am, Orlando v NdB

Maayan Licht (Orlando) HP

Vyvrcholením sezony bude v Janáčkově opeře Národního divadla Brno světová premiéra opery Here I am, Orlando po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Pavel Mészáros: S láskou a humorem

Přebal knihy

Vztahy partnerské, rodinné i pracovní, šťastné i méně šťastné chvíle v životě, čas, který nelze zastavit, a hl celý článek

další články...