zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Národní divadlo uvede příští divadelní sezonu 21 premiér

Tisková konference Národního divadla

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Společně budou v Národním divadle pokračovat v oslavách Roku české hudby 2024. V jeho rámci uvedou soubory Opery Národního divadla a Státní opery Tajemství, Prodanou nevěstu a Libuši Bedřicha Smetany, Rusalku a Čerta a Káču Antonína Dvořáka, Její pastorkyni a Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka a také premiéru opery Šárka Zdeňka Fibicha. Roku české hudby 2024 bude věnován i cyklus pořadů pro děti a jejich rodiče Opera nás baví či cyklus koncertů z písňové a komorní tvorby v podání sólistů ve Stavovském divadle.

Dramaturgický plán Činohry Národního divadla by mohl mít motto „Hledání lásky a naděje v rozvrácené zemi“, naplňovat jej budou například - dramatizace slavného románu o různých podobách lásky Paní Bovaryová v režii Tomáše Loužného, adaptace antické trilogie Oresteia Roberta Ickeho v režii Mariána Amslera, site specific projekt Don Quijote. Pustá země režijního dua SKUTR ve Státní opeře, autorská inscenace Dmitrije Krymova Tři mušketýři a já.

Balet Národního divadla nabídne světovou premiéru původního baletu Slunečník, Měsíčník a Větrník v choreografii Viktora Konvalinky, světovou premiéru originálního zpracování baletu Šeherezáda Rimského-Korsakova v choreografii Maura Bigonzettiho, Sarkasmy - triptych složený ze současných děl: baletu Sarcasmen Hanse van Manena a dvou světových premiér původních choreografií Andreje Kajdanovského a Eyala Dadona - a Manon, ikonický celovečerní baletní příběh sira Kennetha MacMillana.

Laterna magika přispěje dvěma premiérami s renomovanými zahraničními režiséry. Darcy Grant, ceněný v oblasti fyzického a akrobatického divadla, připraví multižánrový projekt In Our Hands. Performer a režisér Thomas „Thom“ Monckton z Nového Zélandu pro Laternu magiku vytvoří komediální inscenaci Pluto.


OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2023 V NÁRODNÍM DIVADLE

Národní divadlo v roce 2023 odehrálo 917 vlastních představení (z toho: 116 Balet, 376 činohra, 285 Opera, 140 Laterna), prodalo 405 951 vstupenek. V hlavní činnosti dosáhlo výnosu 396 509 000 Kč. Průměrná návštěvnost byla 77,32%. Průměrný přepočtený počet zaměstnanců v roce 2023 byl 1296,5. Denní kapacita vstupenek v hrací dny 1909.

www.narodni-divadlo.cz

15.2.2024 15:02:34 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 16 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Sezona Opery ND a SOP vyvrcholí festivalem

Vizuál festivalu

Aktuální, interaktivní, moderní, pestrý, odvážný, český i světový - takový bude letošní ročník festivalu Opera celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...