zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Backstage: Valérie a týden divů

Aneta Kalertová (Valérie a týden divů)

autor: Vojta Brtnický   

zvětšit obrázek

Backstage: Valérie a týden divů
Časosběrný dokument o vzniku poetické adaptace bizarního černého románu Vítězslava Nezvala, který na Novou scénu Národního divadla vnáší nejen silné emoce a divoké vášně, ale i různé podoby strachu. Režie R. Šáchová. Vítězslav Nezval kdysi řekl, že příběh svého básnivého románu utkal „z lásky k tajemství starých vyprávěnek, pověr a romantických knih“. Divadelní zpracování Valérie a týden divů se opírá o dialog filmu a scénických obrazů, hudby se světelnou kompozicí a propojuje básnické vidění s optikou Laterny magiky.

V hlavních rolích se představuje Aneta Kalertová jako Valérie, které stačí týden, aby se z dívky stala ženou a z jejích snů temná noční můra, a Zdeněk Piškula jako Orlík. Valérie opouští svět dětských iluzí a noří se do hlubin potemnělé a obskurní fantazie. Ať se hlavní hrdinové ocitnou v kurníku, sklepě plném rakví či v rozpadajícím se chrámu, obklopuje je tajemno, kterým prosvítají paprsky absurdity a humoru. Hlavními tvůrčími osobnostmi novinky na scéně Laterny magiky jsou režisér Jakub Šmíd, choreograf Jiří Pokorný, scénograf Petr Vítek, kostýmní výtvarnice Eva Jiřikovská a hudební skladatel David Hlaváč. Vedle ústřední dvojice se v rolích Elzy a Tchoře představují Eva Leinweberová a Petr Stach. Graciána ztvárňuje Filip Rajmont a Hedviku tančí Jaroslava Rameš Janečková. Celý tvůrčí proces jsme sledovali od prvních zkoušek letos v červnu až do listopadové premiéry.
Vysílání: 19.2., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 20.2., ČT art

19.2.2024 17:02:10 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Divadelní tipy 15. týden

Rudolf Hrušínský

Tichý muž
Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka Rudolfa Hrušínského, od jehož úmrtí zítra uplyne ...celý článekČasopis 16 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn celý článek

další články...