zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jaro v Jihočeském divadle

O papouškovi z plakátu - Martin Dobíšek (Foto: Luboš Kotlár)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Začátek jara patří nejen Světovému dni divadla, ale tradičně i slavnostnímu předávání cen Jihočeská Thálie za rok 2022. Šestadvacátý ročník slavnostního večera proběhne 31. března a nese podtitul Choreografie pro každého. Celý večer roztančí soubor baletu Jihočeského divadla pod taktovkou choreografů Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta z uskupení Dekkadancers. Součástí večera bude vyhlášení divácké ceny za nejlepší inscenaci roku 2022 a cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví.

Malé divadlo uvede v dubnu poslední dvě premiéry sezóny. První dubnová sobota bude patřit premiéře výpravné loutkové inscenace O papouškovi, který hledal domov autora a režiséra Adama Steinbauera. Příběh o tom, co všechno znamená skutečné přátelství je určen našim nejmenším divákům od tří let.
Poslední premiéra Malého divadla se uskuteční 24. dubna, kdy uvede novinku v režii Michaely Váňové s názvem To snad nemyslíš vážně?!, určenou pouze školním skupinám 5. - 7. tříd ZŠ. Jedná se o interaktivně-vzdělávací divadelní představení využívající techniky divadla fórum. Ta umožňuje divákům stát se přímými aktéry příběhu a změnit chování postav příběhu tak, aby se děj odvíjel k lepšímu konci. Režisérka Váňová již s Malým divadlem spolupracovala v roce 2019, kdy na principu divadla fórum připravila inscenaci Dělej, sdílej!, věnující se tématu kyberšikany.

Poslední činoherní premiéra sezóny bude patřit provokativní hře skotské autorky Elly Hickson o stavu současného divadla a krizi patriarchátu. Cenami ověnčená hra Autorka s úspěchem dobyla řadu evropských scén a nyní ji v české premiéře 14. dubna uvede mladý režisér Adam Svozil, který v posledních sezónách režíroval např. inscenace Téměř dokonalá láska, Holky a kluci nebo oblíbené Jméno.

Opera Jihočeského divadla pro diváky připravila pestrý jarní program v podobě tří koncertů. Velikonoční svátky na Velký pátek zahájí operní soubor tradičním koncertem v kostele obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Messa da Requiem Giuseppe Verdiho, jež patří mezi velkolepé kompozice pro sóla, velký sbor a orchestr hudebně nastudoval šéfdirigent opery JD David Švec.

12. dubna uvedou mimořádný koncert u příležitosti životního jubilea barytonisty Alexandra Beně s názvem Šťastné i smutné cesty mé. Na klavír pěvce doprovodí a další skladby pro tento nástroj přednese šéfdirigent opery David Švec.

V druhé polovině dubna zazní na prknech Jihočeského divadla skladby světových autorů v podání žáků – sólistů ze Základní umělecké školy B. Jeremiáše v Českých Budějovicích za doprovodu orchestru opery. VI. koncert mladých nadějí s orchestrem Jihočeského divadla se uskuteční 19. dubna.

Druhý ročník přehlídky mladého divadla sTYLem je za námi. V pátek a v sobotu se Na Půdě Jihočeského divadla představilo pět divadelních souborů z Jihočeského kraje. Cílem krajského kola přehlídky bylo vybrat ty nejlepší, kteří získají doporučení pro účast na celostátní přehlídce Šrámkův Písek nebo Mladá scéna v Ústí nad Orlicí. Doporučení získali: Ovečka o.p.s s inscenací Cestovatelky časem, aneb jak to tenkrát (možná) bylo. A SUD s inscenací Songy.

www.jihoceskedivadlo.cz

28.3.2023 18:03:04 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Zprávy

Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

Autorka (Jihočeské divadlo)

Inscenace textu Autorka skotské dramatičky Elly Hickson uváděná v Jihočeském divadle v režii Adama Svozila zís ...celý článekČasopis 25 - sekce

HUDBA

Michal David – žít tak, jak se má

Michal David – žít tak, jak se má

Úspěšný zpěvák, hitmaker, hudebník a bavič si žije dobře a spokojeně, jak si na počátku své kariéry předsevzal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre celý článek

další články...