zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Světová a česká novodobá premiéra z děl J. K. Vaňhala

Musica Florea a Collegium Floreum

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ve stínu velkých jmen zůstávají neprávem pozapomenuti velikáni české hudby. Jednoho z nich na svých nových zářijových koncertech představí orchestr Musica Florea.
Český skladatel Jan Křtitel Vaňhal (1739–1813) působil kromě domácí půdy i ve Vídni, kde se stal členem „hvězdného kvarteta“, v němž hrál na violoncello spolu s W. A. Mozartem, J. Haydnem a K. Dittersdorfem. Působil či navštívil mnoho italských měst (Benátky, Boloň, Ferrera, Florencie, Neapol) a zkomponoval řadu děl, zejména z oblasti duchovní hudby.

Vaňhal za svého života napsal kolem 73 symfonií, více než 100 smyčcových kvartetů a přes 58 mší. Tímto ale výčet jeho tvorby zdaleka nekončí. Po jeho smrti jeho dílo upadlo v zapomnění, ale v průběhu 20. století se opět stalo velmi populárním, za nejvýznamnější Vaňhalovy hudební počiny jsou považovány jeho instrumentální koncerty.
Musica Florea 10. září v pražském Klementinu a 11. září 2018 v Městském divadle v Jablonci nad Nisou představí veřejnosti novodobou světovou premiéru jeho Symfonie f - moll a mše Missa in C. V české premiéře také zazní i Requiem Es - dur.
„Symfonie f - moll je komponovaná pro čtyři horny, to je poměrně neobvyklé nástrojové obsazení a určitě šlo o novátorský přístup ke skladbě,“ vyzdvihuje šéf orchestru Musica Florea Marek Štryncl zvláštnosti Vaňhalovy tvorby. „J. K. Vaňhal byl velmi všestranný, ovládal starý polyfonický styl i moderní styl klasicistního období. Jako autor známý je, ale spíš pro své jednoduché skladby, s nimiž se setkávají žáci a studenti na uměleckých školách nebo konzervatořích. Možná i proto je ve stínu ostatních svých současníků lehce odsunut a pozapomenut, ačkoli jeho velká symfonická díla jsou na vysoké úrovni,“ dodává. V zahraničí je v současnosti Vaňhal paradoxně mnohem známější než u nás, jeho symfonie se začínají systematicky nastudovávat a nahrávat.

Zájem o Vaňhalova díla rostě a Musica Florea je nyní vrací k životu. Zdrojem pro výzkum notových zápisů jsou v tomto případě české archivy (Želiv, Osek), převážná část je dále uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Tento projekt vznikl také ve velmi vzácné spolupráci s jedinou profesionální organizací zabývající se Vaňhalovým dílem, a to s Mezinárodní Vaňhlovou společností, která má sídlo ve Francii. Koncerty tak bude uvádět předseda této společnosti Pavel Svačinka, který do premiérového programu doporučil právě tato díla.

3.9.2018 13:09:00 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Koncerty

Dagmar Pecková recitál k Roku české hudby

Dagmar Pecková (Foto: Pavel Petruška, zdroj: NetwIN pr

Herečka a přední česká, světově uznávaná, operní pěvkyně Dagmar Pecková se neumí nudit. Sotva ji skončil mezin ...celý článek


FOK zahrají s Alenou Hron

Alena Hron (Foto: Michal Bareš)

Ve středu a čtvrtek 6. a 7. listopadu 2024 čeká Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK skvostný program, který s ...celý článek


FOK tradičně zahrají Mou vlast pro republiku

Smetanova síň Obecního domu

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK oslaví Den vzniku samostatného československého státu 28. října 2024 trad ...celý článek


Musica Florea sahá opět po romantismu

Dirigent Marek Štryncl

Na posledním říjnovém koncertu orchestru Musica Florea zazní vůbec nejslavnější dílo Bedřicha Smetany, Má vlas ...celý článek



Časopis 44 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 44. týden

Balada o pilotovi

Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s celý článek

další články...