zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 3. týden

F. L. Věk

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

F. L. Věk (3/13)
František se zamiluje do půvabné Pauly, poznává i divadelníka Václava Tháma. Klenot české televizní tvorby, slavný seriál o počátcích národního obrození. Podle románu A. Jiráska napsal O. Zelenka (1970). Hrají: R. Brzobohatý, D. Medřická, K. Höger, R. Lukavský, J. Brejchová, J. Bohdalová, G. Vránová, M. Růžek, J. Tříska, E. Cupák, V. Brodský a další. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Velký návrat jednoho z nejoblíbenějších českých seriálů, klenotu původní dramatické tvorby. Televizní ztvárnění rozsáhlého románu Aloise Jiráska z období našeho národního obrození je dílem autora Otto Zelenky, režiséra Františka Filipa a dlouhé řady dalších významných umělců. František (R. Brzobohatý) studuje filozofii. Jeho zájem o kněžskou kariéru mizí, nejraději by se stal hudebníkem. Hraje na kůru a vydělává si kondicemi, dokonce sám skládá. Do Prahy přijel W. A. Mozart (E. Cupák) a František s přítelem Hněvskovským (J. Tříska) touží vidět jeho Figarovu svatbu. Na českých představeních poznává i Václava Tháma (R. Lukavský), režiséra, překladatele a autora českých her. František se dostává jako učitel hudby do rodiny Butteauových, kde učí hrát na housle nejstarší dceru Paulu (J. Brejchová), která v deseti letech z šoku oněměla. František se do ní zamiluje. Paulinu matku ztělesnila D. Medřická, od jejíhož úmrtí uplynulo právě v těchto dnech 35 let.
Vysílání: 21.1., 10.55 hod., ČT1, Dana Medřická – 35 let od úmrtí
Opakování: 25.1., ČT1

Zlatí úhoři
Líbezná Berounka, dětství obklopené láskou i krutou realitou doby. Nesmrtelný film na motivy povídek Oty Pavla (1979). Hrají: V. Menšík, M. Špánková-Hozová, R. Hrušínský, M. Mikuláš, R. Brzobohatý, E. Balzerová a další. Scénář D. Hamšík a K. Kachyňa. Kamera J. Čuřík. Režie K. Kachyňa. Čistá a zasněná řeka Berounka a zážitky šťastného dětství s tatínkem, maminkou a dvěma bratry, tak začíná poetický film na motivy povídek Oty Pavla Jak jsem potkal ryby. Dětství, v němž hraje roli tatínkovo fanfarónství, maminčina péče a řeka. K rybaření je malý kluk, nazývaný Prdelka, přitahován tatínkem i převozníkem Proškem. Tato záliba pomáhá chlapci a jeho mamince přežít poté, co byli tatínek se staršími bratry odvezeni do koncentračního tábora. Karel Kachyňa, jeden z velkých českých režisérů, vytvořil mnoho mimořádně působivých filmů nejen pro filmová plátna, ale i pro televizní obrazovku. K vrcholům jeho televizní dramatické tvorby bezesporu patří právě Zlatí úhoři. Snímek získal v roce 1979 Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Prix Italia a stal se televizní klasikou, která zasahuje generace diváků svou neokázalou lidskostí, poetikou i nepatetičností. Věříme, že vás návrat k tomuto výjimečnému snímku potěší a obohatí. Přispějí k tomu nesporně výkony znamenitých herců v čele s V. Menšíkem, R. Hrušínským, M. Špánkovou-Hozovou či R. Brzobohatým. Film uvádíme u příležitosti Dne památky obětí holocaustu, který připadá každoročně na 27. ledna, a zároveň jako připomínku tragické události 20. 1. 1942, kdy nacisté na konferenci ve Wannsee rozhodli, že "konečným řešením židovské otázky" bude likvidace Židů. Zároveň si připomeňme autora předlohy spisovatele Otu Pavla, od jehož úmrtí letos uplyne 45 let (2. 7. 1930 – 31. 3. 1973).
Vysílání: 21.1., 17.25 hod., ČT1
Opakování: 22.1., ČT1

Hrbáč
Kdo se skrývá pod maskou záhadného starce? To sama pomsta přichází po letech... Jean Marais v hlavní roli francouzského romantického příběhu (1959). Dále hrají: Bourvil, S. Selmanová, J. Le Poulain, H. Noel, P. Dubostová a další. Režie André Hunebelle. Dobrodružný francouzský film Hrbáč byl natočen podle stejnojmenného dobrodružného románu Paula Févala z období sklonku vlády Ludvíka XIV. Statečný šlechtic Lagardere je svědkem zákeřné vraždy Filipa de Nevers, spáchané královým oblíbencem Gonzagou, který se tak chce zmocnit velkého jmění Neversů. Slíbí umírajícímu, že před Gonzagovými úklady zachrání jeho malou dcerku Auroru. Tajně odveze dítě do Španěl, kde je vychovává, a po patnácti letech je vrátí matce, která nikdy nepřestala věřit, že se jednou se svou dcerou shledá. Do Paříže se Lagardere vrací v masce, ve které ho nepozná ani vlastní schovanka. Hrbáč byl vždy vděčnou látkou pro filmové zpracování. Jedním z jeho legendárních představitelů se stal Jean Marais.
Vysílání: 20.1., 15.15 hod., ČT2

Sváteční slovo básníka Jaromíra Šlosara
Po zarostlých chodníčcích (Premiéra). Básník, znalec a milovník přírody Jaromír Šlosar se ve svém Svátečním slovu zamýšlí nad uměním „zastavit se“ a s ním spojenou proměnlivostí intenzity mezilidských vztahů. „Proč na svých toulkách přírodou přírodu prožíváme často jen povrchně?“ klade řečnickou otázku Šlosar, „protože si s sebou v našich myslích nosíme do lesa to, co nám v něm překáží, protože se neumíme zastavit, doslovně i obrazně v sobě. Naše cesty po vyšlapaných chodníčcích jsou pak příměrem k cestám od člověka k člověku, od srdce k srdci... A tak, jak chodníčky zarůstají, zarůstají i cestičky (vztahy) mezi lidmi.“
Vysílání: 21.1., 12.40 hod., ČT2
Opakování: 21.1., ČT1., 22.1., ČT1., 25.1., ČT1

8.1.2018 12:01:32 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 44 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 44. týden

Balada o pilotovi

Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek


Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina

Přebytečný člověk

Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek


Filmové tipy 45. týden

Paris a Helena

Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek


Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek


Hovory s TGM

Hovory s TGM

Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek


Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek


Komedie Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek


Literární tipy 45. týden

Alenka v říší divů Lewise Carrolla

Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek


Výtvarné tipy 44. týden

Ruce, kruh a hlína

Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek


Velikáni filmu... Ewan McGregor

Mělký hrob

Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek


Den vzniku samostatného československého státu

František Ladislav Rieger

František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek



Časopis 44 - sekce

HUDBA

Skunk Anansie se vrací do Prahy

Skunk Anansie

Po střechu naplněné Forum Karlín se pod jejich taktovkou otřásalo v základech. Teď se kapela Skunk Anansie po celý článek

další články...