zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Česká literatura ve filmu v londýnských kinech na festivalu Made in Prague

Z filmu HABERMANNŮV MLÝN

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Tématem letošního 15. ročníku festivalu českého filmu jsou filmové adaptace literárních děl českých autorů. To nejlepší z české literatury na plátně nabídne staré klenoty české filmografie, ale i nejnovější české filmy. Čtyři významné hosty - režiséry Juraje Herze a Ondřeje Trojana, Dagmar Havlovou a Jiřího Suchého - a čtyři britské premiéry v rámci šestnácti uváděných filmů představí České centrum Londýn ve čtyřech londýnských kinech. Festival se koná 10. – 27. listopadu 2011.

„Naším záměrem bylo prostřednictvím výjimečných filmových adaptací zprostředkovat divákům českou literaturu. Vedle již známých autorů, jako jsou Hašek, Kundera či Hrabal, také upozornit i na ty, jejichž tvorba zatím v překladu neexistuje. Díky této přehlídce diváci budou mít možnost nejen zhlédnout vrcholná díla české kinematografie od jejího počátku do současnosti, ale seznámit se také s tvorbou 14 českých autorů,“ uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn.

Festival zahájí režisér Juraj Herz, který uvede britskou premiéru filmu HABERMANNŮV MLÝN konající se ve spolupráci s Britským festivalem židovského filmu. V rámci festivalu Made in Prague budou mít diváci možnost uvidět i Herzovu adaptaci knihy Ladislava Fukse SPALOVAČ MRTVOL či jeho zpracování povídky Bohumila Hrabala Sběrné surovosti z 60. let. Šedesátá léta v české kinematografii zastoupí film Jiřího Menzela na motivy knihy Vladislava Vančury ROZMARNÉ LÉTO či film Hynka Bočana NIKDO SE SMÁT NEBUDE vycházejícím z povídky Milana Kundery publikované v knize Směšné lásky.

Slavnostní projekce v sobotu 12. listopadu je věnována městu Praha a britské premiéře filmu OBČANSKÝ PRŮKAZ, kterou uvede režisér a producent filmu Ondřej Trojan. Film inspirovaný knihou Petra Šabacha zavede diváky prostřednictvím svých čtyř náctiletých hrdinů do atmosféry 70. let v Československu. Současnou českou literaturu vedle Občanského průkazu reprezentuje film režiséra Vladimíra Michálka, O RODIČÍCH A DĚTECH, který je adaptací knihy Emila Hakla.

Herec, skladatel a dramatik Jiří Suchý přijíždí do Londýna uvést britskou premiéru filmu Miloše a Matěje Formana DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA, který je záznamem úspěšné divadelní inscenace jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, kterou Miloš Forman režíroval na scéně Národního divadla v Praze.

K vrcholům festivalu bude patřit slavnostní projekce filmového debutu Václava Havla ODCHÁZENÍ za přítomnosti Dagmar Havlové, která film nejen uvede a zúčastní se po projekci diskuse s diváky.

Filmová cesta Made in Prague napříč historií české literatury začíná projekcí němého filmu BATALION Přemysla Pražského z roku 1927 podle stejnojmenné knihy a hry Josefa Haise Týneckého, který v rámci série němých filmu uváděných prestižním kulturním centrem Barbican hudebně doprovodí Jiří Hradil ze skupiny Tatabojs a Lesní zvěř. Program pokračuje filmovým setkáním s Vladislavem Vančurou, tentokrát coby režisérem a spoluautorem scénáře avantgardního filmu z roku 1934 MARIJKA NEVĚRNICE vycházejícího z literární předlohy Ivana Olbrachta mapující život na Podkarpatské Rusi. Originální filmová hudba skladatele Bohuslava Martinů je dalším důvodem, proč i tento film bude patřit k vrcholům festivalu.
Literatura ve filmu se nemůže obejít bez adaptace nejznámější české knihy, Haškova Švejka. V Londýně budou mít Haškovi příznivci možnost poznat Švejka ztělesněného vynikajícím Rudolfem Hrušínským v adaptaci Karla Steklého z roku 1959. Děti potěší oblíbená pohádka na motivy Karla Jaromíra Erbena OBUŠKU, Z PYTLE VEN.

LiStOVáNí: Ekonomie dobra a zla
Festival Made in Prague uzavře divadelní adaptace knihy Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla v nastudování pro pražské Národní divadlo v rámci sérii LiStOVáNí. Tento český bestseler vyšel letos v anglickém překladu v nakladatelství Oxford University Press a křest této knihy se setkal s tak velkým úspěchem, že divadelní podoba této knihu bude mít čest slavnostně zakončit festival v Soho Theatre v Londýně.

6.11.2011 11:11:05 Redakce | rubrika - Z Českých center